Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

STRÁŽCE MÝTŮ – ČECH A LECHZUZANA KOPEČKOVÁ

Interpretací slovanských legend a pověstí zapsaných v Kosmově kronice vznikl nejprve scénář, který pak Zuzana Kopečková převedla do románové podoby. Třináctiletý Martin je se svou mladší sestrou nucen – jak už to v zápletkách fantasy chodívá – trávit prázdniny u prastrýce na venkově. Zděšení, že si zapomněl notebook, a jeho nezájem o všechny okolní krásy se ale obrátí ve velké dobrodružství, když se chlapci u hradní zříceniny začne zjevovat černý pták Perun a když nalezne meč jako z rytířských eposů. S pomocí této rekvizity se chlapec přenese do dávné minulosti, kde čelí řadě úkladů a úkolů v boji s nelítostnou Moranou a jejím dračím sluhou Zmejem. Autorka text zalidňuje plnokrevnými postavami z úsvitu věků – vedle zpočátku rozporuplného Lecha seznámí hrdinu i s bájným praotcem Čechem, jeho družiníky a třemi dcerami vojvody Kroka.

Zuzana Kopečková (1959) vystudovala VŠE a DAMU a pracuje jako dramaturgyně a scenáristka. Podílela se na dokumentárním cyklu Ztracená duše národa. Pro programy České televize vybírá hodnotná díla francouzské kinematografie – francouzská vláda jí v roce 2014 udělila rytířský Řád umění a literatury. Je autorkou scénářů celovečerních filmů Sedmá struna, Kohoutí rytíři a M a její příběh. Český rozhlas uvedl tři její „minutové hry“. Za drama Tlustá tenká (2007) byla nominována na Cenu Alfréda Radoka. Románem Strážce mýtů nyní debutuje jako prozaička.

Barbora Kyšková (1954), absolventka AVU, se věnuje volné tvorbě, restaurátorství a výrobě kulis. V knižní ilustraci pro děti se zaměřuje na fantastiku, jak prokazuje doprovodem k Hodinovému strojku (č. 2006) Philipa Pullmana, ke Kronice Prydainu (č. 2004) Lloyda Alexandra nebo k novému českému vydání (2007) pohádky Astrid Lindgrenové Ronja, dcera loupežníka. Tajuplné výtvarné polohy osvědčila i v knihách Daniely Krolupperové Společenstvo klíčníků (2012), O’Bluda (2013) a Zločin na Starém Městě pražském (2014).

STRÁŽCE MÝTŮ – ČECH A LECH
Ilustrátor: Barbora Kyšková
208 stran
Praha, Nakladatelství Logos 2018
ISBN:978-80-906707-6-1
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace