Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

STRASTI ZKOUŠENÉHO STANDYLenka Zemanová

V knížce s podtitulem Strhující zpráva o předponách s- a z-, který si zdánlivě protiřečí, navázala Lenka Zemanová na příručku Výři nesýčkují, v níž se úspěšně utkala s vyjmenovanými slovy. Tentokrát pomocí historky o strašpytlu Standovi uvádí žáčky do problematiky psaní záludných předpon nesoucích v češtině významotvornou funkci. Standa je kvůli nim popisován jako stydlivý, sklíčený, skleslý a sužovaný starostmi. Vše napraví až nová spolužačka Stáňa, se kterou se skamarádí natolik, že s ní dokonce sdílí svoji sbírku specialit včetně „seschlé kůže z neznámého zvířete“ a „zkrabatělé pohlednice zámku ve Zbirohu“. Didaktický aparát v knize důvtipně číhá už od předsádky, na níž je k mání kouzelný „předponostroj“, až po závěrečný souhrn zákeřných slovních dvojic odlišujících se pouze předponou. Příběh sám slouží jako východisko pro řadu upevňovacích příkladů, v nichž se rozvádějí pravidla pravopisu a také záměr rozšířit uživateli slovní zásobu. Důležitou roli hrají ilustrace cele podřízené textu a posilující názornost. Po přečtení knížky ať už si žádný školák nestěžuje na to, že mu tato partie mluvnice ztěžuje život.

Lenka Zemanová (1973) absolvovala FF UK, KTF UK, ETF UK a PedF UK, kde nyní pokračuje v postgraduálním studiu pedagogiky. V učitelské praxi se zaměřuje na práci s nadanými dětmi a zkušenosti zúročuje v knížkách, které s ilustracemi Michaely Bergmannové vydává nakladatelství Portál. Uměleckonaučný titul Výři nesýčkují (2011) učí děti základům pravopisu, kdežto obrázková knížka Madlenka a brejličky (2014) jim ukazuje, že svět je stejně krásný i přes skla brýlí.

Michaela Bergmannová (1972) vystudovala animaci a multimediální tvorbu na pražské FAMU. Spolupracuje s časopisy Sluníčko a Puntík, v České televizi vytvořila seriál pro nejmenší diváky Moje zahrádka (2016). Kmenová ilustrátorka nakladatelství Portál výtvarně doprovodila např. naučné knížky Výři nesýčkují (2011), Logopedické pohádky (2012), Po stopách Karla IV. (2016) a Strasti zkoušeného Standy (2017) i tituly pro začínající čtenáře Nanukova dobrodružství (2013), O modrém světle (2014) nebo Polární pohádka (2016).

STRASTI ZKOUŠENÉHO STANDY
Ilustrátor: Michaela Bergmannová
96 stran
Praha, Portál 2017
ISBN:978-80-262-1128-0
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace