Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

STRAŠIDÝLKO STRÁŠAAlena Mornštajnová

Bojácnost dokáže komplikovat život malým i velkým, jenže když strach zmáhá přímo strašidlo, nastává katastrofální paradox. Strášovi nahání hrůzu dokonce vlastní jméno, a tudíž nepřipadá v úvahu, že by se v rodovém sídle děsuplnému řemeslu vůbec někdy věnoval. V úsměvném pohádkovém příběhu Aleny Mornštajnové sice svůj fatální handicap žádným zázrakem nepřekoná, zato se mu podaří najít opravdové přátele, s nimiž je život podstatně veselejší než v sevření ponurých hradebních zdí, které se v ilustracích Galiny Miklínové vinou celou knihou a postupně získávají optimističtější nátěr. Motiv dětských strašidel konfrontovaných s lidskými protějšky zdomácněl v české literatuře už téměř před půlstoletím díky knížkám Ladislava Dvorského a Miloše Nesvadby o Bubetce a Smítkovi. Autorka však proces Strášovy socializace vynalézavě rozšířila o jazykovou rovinu, když děti novému kamarádovi vysvětlují běžně užívané slovní hříčky a frazémy. Jazyková kultura se tak nenápadně připomíná jako důležitý faktor sounáležitosti.

Alena Mornštajnová (1963) vystudovala angličtinu a češtinu na FF Ostravské univerzity, pracovala jako lektorka angličtiny a v současné době se na volné noze věnuje překladatelství a literární tvorbě. V rodinných ságách pro dospělé Slepá mapa (2013), Hotýlek (2015), Hana (2017, cena Česká kniha 2018) a Tiché roky (2019) zkoumá dopad pohnutých dějin 20. století na psychiku hrdinů. Pohádkou Strašidýlko Stráša se poprvé představuje nejmenšímu publiku.

Galina Miklínová (1970) absolvovala VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky. Zabývá se animovaným filmem (mj. televizními večerníčky) a knižní ilustrací. Do širšího povědomí dětských čtenářů se dostala výtvarným doprovodem pohádek a básnických sbírek Pavla Šruta Pavouček Pája (2001), Veliký tůdle (2003), Verunka a kokosový dědek (2004, Zlatá stuha a Čestná listina IBBY 2006), Příšerky & příšeři (2005) a Šišatý švec a myšut (2007). Ilustrovala i jeho populární trilogii o lichožroutech (2008–2013) a režírovala její celovečerní filmovou adaptaci (2016).

STRAŠIDÝLKO STRÁŠA
Ilustrátor: Galina Miklínová
64 nečíslovaných stran
Praha, Albatros 2018
ISBN:978-80-00-05048-5
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace