Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

STRAŠIDLA ŽIŽKOVEM POVINNÁ / ŽIŽKOVSKÉ STRAŠIDELNO S DOTYKEM VINOHRADPavel Vrána

Dvojjediný soubor bájesloví pražského Žižkova je úmyslně panoptikální, za což nevděčí jen ilustracím J. F. Palmeho. Čtenář je v něm sice vystaven dohadům, odkud začít, zato si může být stoprocentně jist, že byl vržen do terénu se silnou koncentrací velkoměstských přízraků. Někdejší chudinská čtvrť mu ústy Pavla Vrány nabídne 42 zakletých postav všelijakých „náplav“ z celé země české, protagonistů galerky nebo podivínů, jejichž rozchod s realitou vždy vede ke skonu tak tragikomickému, že se zachvějí děti i jejich rodiče. Připočteme-li i černou historku o miminech šplhajících po televizní věži či legendu kolem krčmy „U Vystřelenýho voka“, je nabíledni, že autor volí mnohem revolučnější přístup než klasický komentátor staropražského strašení Adolf Wenig. V ustálené formě abecedně setříděných životo- a mrtvopisů, vyprávěných skoro bez dialogů, vrší na scénu hříchy lotrů, byť dlužno varovat, že tyhle mátohy většinou vysvobodit nelze. Buď se neví jak, nebo o to ani samy nestojí, nedejbože by to vedlo k úhoně obyvatelstva.

Pavel Vrána (1946), spisovatel a duchovní otec dětského „ostrova čtení a her“ Tapatan, se považuje za Žižkováka každým coulem. Jednotlivé struny jeho vypravěčského talentu bavícího čtenáře školního věku předvedly i zmodernizovaná verze pohádky Boženy Němcové Čertův švagr (2003), veršovaná groteska Tetka vrána (2006) nebo „sprostopohádka“ Honza a čert (2010).

Jaromír František Palme (1963), absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka v oboru scenáristika a tvorba písňového textu, je hudebně spjat s punkfolkrockovou formací Původní Bureš. Věnuje se i herectví, psaní a výtvarné tvorbě. V ní dominují jak komické ilustrace ke knihám Vojtěcha Steklače (Jak jsme se naučili slušně nadávat, 2004), Michala Šandy (Merekvice, 2008) a Magdaleny Wagnerové (Perenda, 2015), tak nová (2011) obrazová výprava Žabákových dobrodružství Kennetha Grahama. Svérázný náhled na starou Prahu, zjevný v doprovodu reedice (2009) Povídek malostranských Jana Nerudy, potvrdil u pověstí Pavla Vrány.

STRAŠIDLA ŽIŽKOVEM POVINNÁ / ŽIŽKOVSKÉ STRAŠIDELNO S DOTYKEM VINOHRAD
Ilustrátor: František Palme
(82 - 70) 152 stran
Praha, Triton 2016, 152
ISBN:978-80-7553-162-9
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace