Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

StrašidelnickáLucia Magašvári

Po informačně nabité exkurzi do útrob pražské podzemní dráhy To je metro, čéče (2019) autorů Milady Rezkové, Jana Šrámka a Veroniky Vlkové přichází další výzva k průzkumu technického zázemí tohoto dopravního systému. Ondra s Vítkem totiž díky dědečkovi, bývalému konstruktérovi kolejových vozidel, dobře vědí, že metro je svými dispozicemi ideálním stanovištěm pro pozorování kolonie světloplachých strašidel, která tu na sebe občas upozorňují zábleskem, zapraskáním, ne-li vandalským vykusováním děr do čalounění sedadel nových souprav. Děj dobrodružné pohádky sviští maximálně povolenou osmdesátkou, chlapci s pomocí nových kamarádů putují z vlhkého tunelu až na střechu svatovítské katedrály, aby pomohli zachránit dračí mládě, a přitom solidárně napravují škody bezděčně napáchané bytostmi z podzemí. Nejcennějším poselstvím knihy je apel na soudržnost a respekt k odlišnosti, jež je dlužno cestou prokázat. Kresby Libuše Vendlové se střídmostí pérovek a citem pro detail plasticky zachycují atraktivní prostředí i rázovité příslušníky metropolitního bestiáře.

Lucia Magašvári (1983) po absolvování 2. LF UK v Praze pracovala jako lékařka. Literárním a hudebním aktivitám se dosud věnovala pouze zájmově. Autorská pohádka Strašidelnická je její prvotinou.

Libuše Vendlová (1978) vystudovala výtvarnou výchovu na PedF UK a poté grafiku na pražské AVU. Vedla kurzy malby, kresby, ilustrace a módní tvorby pro veřejnost, pracovala na zakázku pro reklamní agentury, muzea a časopisy. Pro nakladatelství ARSCI ilustrovala pohádku Vlasty Kultové O zlatém čertíkovi a básnickou sbírku Pavlíny Waltové Otevřený konec duše (obě 2001). Výtvarně doprovází metodiku hravé dětské Lali jógy, mj. ve svazku Jak cvičit jógovou abecedu (2013).

 

Strašidelnická
Ilustrátor: Libuše Vendlová
128 stran
Praha, Albatros 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-00-05947-1
Věk: (OD 7 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace