Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Strakaté uši a sušení padoušiDaniela Fischerová

Do dobrodružného, vtipně pointovaného příběhu pro školní děti vpletla Daniela Fischerová celé klubko rozverných jazykových nápadů a hříček z žánru fantasy. Vypráví o setkání lidí z dávné minulosti a tvorů z planety Fufo, kde panuje nám nepředstavitelný budoucí technický pokrok. Pravěký kmen Strakaté uši se pře o nového předáka: šaman Tě péro se stane neviditelným, zastupovat ho má malý synovec Tě pírko, ačkoli vládnout by měla vlastně jeho máma, přičemž zálusk na šamanění si dělá i Tě noha. A vtom na jejich louku, kde jednou budou Čechy, dopadne deset vysušených zločineckých fufónů (mj. zlý Řeřich, ale i Čičorka a Ňufinka). Udeří sucho a je třeba přivolat déšť, přitom nesmí uhasnout kmenový oheň. V zápase o přežití se spojí zlovolní proti dobrákům, ale každá správná pohádka přece končí happyendem… Tato navíc překvapí jazykovou ekvilibristikou a originálním propojením s legendou o blanických rytířích.

Daniela Fischerová (1948) vystudovala dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Etablovala se jako oceňovaná dramatička, autorka rozhlasových her, básnířka a autorka knih pro děti. Jen v nakladatelství Meander jich od r. 2003 vydala již deset, snad nejznámější jsou Duhové pohádky (2003) a sbírka hravých básní Milion melounů (2011); obě ilustrované Irenou Šafránkovou, obě se již dočkaly druhého vydání. Svou dětskou poezií se hlásí k nonsensové tradici moderního českého básnictví. Zveršovala také několik leporel pro nejmenší.

Daniel Michalík (1974) vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky u prof. Jiřího Barty. Jako sklář vystavoval v Praze i v Japonsku, věnuje se však převážně grafickému designu, volné tvorbě a knižní ilustraci. Ilustroval řadu knih Markéty Pilátové, pro nakladatelství Meander sérii o japonské dívence Kiko putující po českých hradech a zámcích 2010, 2016, 2020 (oceněnou zařazením do White Ravens), knížku o origami Papírový Pepíno 2017, nejnověji krátkou prózu Veverka z Vamberka 2021, a rovněž „gorilí vyprávění“ vydávané v nakladatelství Novela Bohemica (Gorilí táta, 2013, Co vyprávěla gorila, 2019, Gorilí táta v Africe, 2021).

Strakaté uši a sušení padouši
Ilustrátor: Daniel Michalík
84 stran
Praha, Meander 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-159-4
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace