Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ŠtefánikGabriela Kyselová, Michal Baláž

Komiksová biografie Milana Rastislava Štefánika, jednoho ze zakladatelů Československa, se od obvyklých žánrových standardů významným způsobem odchyluje. Místo jednoznačné a „školní“ interpretace významné historické osobnosti, jakých český komiks v posledních letech vyprodukoval možná až přes míru, nabízí svého ústředního protagonistu jako problém, výzvu, hádanku. Průvodcem v hledání odpovědi je čtenářům sochař Bohumil Kafka, který se při zakázce na vytvoření Štefánikova pomníku pokouší přijít na to, jaký že ten slavný hrdina, voják, letec i astronom vlastně byl. Nápaditý a originální scénář se potkává s dynamickou a atmosférickou kresbou a výsledkem je jeden z nejlepších českých historických komiksů posledních deseti let. 

Michal Baláž (1986) absolvoval bratislavskou Filmovou a televizní fakultu VŠMU. Knižně debutoval básnickou sbírkou Ø (2016), jako filmový scenárista a režisér se představil televizním animovaně-hraným dokudramatem True Štúr (2015) a jako divadelní autor hrou Domov (2018). Milanu Rastislavu Štefánikovi se věnoval už ve svém filmovém projektu Cesta do nemožna z roku 2019.

Gabriela Kyselová (1981) vystudovala český jazyk a výtvarnou výchovu na PedF UK v Praze. Produkčně spolupracovala na „štefánikovském“ filmu Cesta do nemožna (2019), podílí se na scénářích animovaných pořadů a v posledních letech připravuje scénáře ke komiksové řadě Medikomiks, jež přináší edukativní komiksové sešity o vážných nemocech.

Václav Šlajch (1980) je ilustrátor, komiksový autor a vysokoškolský pedagog. Od roku 2013 působí na plzeňské Fakultě umění a designu Ladislava Sutnara, kde aktuálně vede ateliér Mediální ilustrace. V letech 2011–2014 spolupracoval s režisérem Janem Svěrákem na celovečerním muzikálu Tři bratři, se Zdeňkem Svěrákem pak v roce 2014 vydal stejnojmennou knihu pro děti. 

Štefánik
Ilustrátor: Václav Šlajch
200 stran
Praha, Labyrint 2021
ISBN:978-80-88378-06-8 (Labyrint)
Věk: (13+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace