Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SRABÁČEK – PRŮVODCE ZAČÍNAJÍCÍHO HRDINYMarek Epstein

Svérázně ztvárněný týden na cestách z pera oceňovaného scenáristy Marka Epsteina pobaví vtipnými dialogy, autorovými vstupy i nečekanými zvraty a má předpoklady stát se večerní četbou pro dvě nebo tři generace – vždyť každý z nás míval kdysi zbožňovaného plyšáka a učinil ho hvězdou nejúžasnějších dobrodružství. S plyšovým prasátkem Srabáčkem a papouškem Žako zažijeme velké městské putování za „mrňákem“, který byl v otlučené postýlce i s kačenkou Kčenkou (přesně dle chybného nápisu od čínského výrobce) odvezen bůhvíkam. Srabáček za ním bez meškání pluje lodí, jede vlakem, stoupá lanovkou k rozhledně a hlavně se svým věrným ptačím druhem obtížný úkol vděčně komentuje. Přitom se utkává se strachem, protože je jen „hloupé prasátko, baba a možná i pokakánek“. Oba se s mrňákem zase shledají, aniž tuší, že do rodiny přibude další přírůstek.

Marek Epstein (1975) vystudoval scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Píše scénáře, divadelní a rozhlasové hry i knihy – vydal novelu Ohybač křížů (2006) a román Dravec (2018). Za scénář filmu Ve stínu (2012, režie David Ondříček) získal Českého lva. Jako scenárista se podílel na filmech Jiřího Vejdělka (Václav, Roming), Vladimíra Michálka (Pohádkář), Zdeňka Tyce (Šejdrem), Tomáše Mašína (Wilsonov) nebo Jiřího Stracha (Anděl Páně 2, Vrásky z lásky, Osmy, Věneček, Klec, Šťastný smolař ad.).

Aneta Žabková (1986), absolventka FAMU, spolupracuje s Českou televizí, ilustruje deskové hry a přispívá do dětských časopisů Sluníčko a Mateřídouška. Kresbami doprovodila naučné obrázkové knížky Rok v zahradě a Rok v lese Petry Bartíkové (2017) a nová vydání básnických sbírek Jiřího Dědečka Šli červotoči do houslí (2014), Uleželé želé (2015) a Huňatá čuňata (2019).

SRABÁČEK – PRŮVODCE ZAČÍNAJÍCÍHO HRDINY
Ilustrátor: Aneta Žabková
112 stran
Praha, Pikola 2019
ISBN:978-80-7617-329-3
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace