Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Sofinka a paměť stromůMartin Vopěnka

Šestiletá Sofinka pobývá tentokrát týden u prababičky. Ta žije ještě „postaru“, topí dřívím a Sofinka jí klade závažné otázky. V dialogu s prababičkou spolu vhodným způsobem hovoří o životě, jeho konci a prodloužení bytí zesnulých v dalších generacích anebo o zániku a paměti staletých stromů, které byly vykáceny u rybníka. Na hřbitově, který společně navštíví, si holčička přeje, aby na náhrobku přibylo slovo pradědeček, i když se narození pravnučky nedočkal. Smutek prababičky a Sofinky vystřídá radost z nově založené aleje, jež v obou probudí touhu vysadit znovu stromy k milovanému rybníku. Mezigenerační souznění podtrhují akvarely Anety F. Holasové, které pastelovou barevností přírodních scenérií a obou postav přispívají k srozumitelnosti vypravování. Holčička má fantazijní představy a v jedné přemýšlí o tom, proč se stromy nemohou bránit proti kácení. Ilustrátorka zde nápaditě zobrazila snový boj větví a zelených úponků stromů proti lidské dravosti.

Martin Vopěnka (1963) je nakladatel a spisovatel, píše pro čtenáře všech věkových kategorií. Za svou tvorbu pro děti a mládež dostal řadu ocenění, mj. Zlatou stuhu za
knihu Nová planeta (2015). Podle fantasy románu Spící město (2011, pokračování Spící spravedlnost a Spící tajemství, 2013) byl natočený stejnojmenný celovečerní film (2021). V loňském roce vydal hutně ilustrovanou knihu o životní pouti Václava Havla (Václav Havel mocný bezmocný ve 20. století, ilustrace Eva Bartošová). V roce 2023 mu vyšla bilanční sbírka básní Jen jednou za věčnost.

Aneta Františka Holasová (1985) debutovala autorskou knihou Lumír včelaří (2013), přeloženou do několika jazyků. Vedle autorských publikací s protagonisty z říše hmyzu
(Motýl, který neuměl létat, 2019) ilustrovala např. Tonča a krasojezdec (2019) Robina Krále či knihy Jiřího Kahouna (Medvídek Popo, 2019) a předchozí příběh Sofinka a záhadné zvířátko (2021).

Sofinka a paměť stromů
Ilustrátor: Aneta Františka Holasová
44 nečíslovaných stran
Praha, Práh 2023
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7252-967-4
Věk: (7+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace