Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SNĚHOVÁ VÍLADaniela Krolupperová

Štědrý den, v literatuře kanonizovaný jako doba jihnoucích srdcí, plněných přání a dojemných zázraků už od dob napraveného Ebenezera Vydřigroše z Vánoční koledy Charlese Dickense, představuje ideální načasování pro připomenutí hřejivého kouzla, jež ovládá pouze láska – ve své nejvyšší formě nazývané ve staré řečtině agapé. Sněhová víla Apolenka se stane obětí zla zastoupeného zákeřným čertem, který jí odejme schopnost vzdorovat mrazu. Chřadnoucí bytůstku může spasit výlučně petrklíč, ten však paradoxně právě vlivem víliny obětavé péče o řádnou sněhovou nadílku není nikde k mání. Před krušným andersenovským koncem umírající hrdinku zachrání všímavý chlapec. Pohádka křehká jako Apolenčino ledové království a přesvědčivě evokovaná pastely Lucie Dvořákové oslavuje význam i těch sebenepatrnějších nesobeckých gest. Svět lze přece změnit k lepšímu pozorným pohledem či prostým dotekem.

Daniela Krolupperová (1969) vystudovala nordistiku a finštinu na FF UK, poté se věnovala žurnalistické práci a nyní se ve svobodném povolání zabývá tlumočnictvím, překladatelstvím a vlastní literární tvorbou. Ke starším čtenářům se obrací knížkami s historickou tematikou – za detektivky Zločin na Starém Městě pražském a Past na korunu získala Zlatou stuhu. V nakladatelství Portál vydala řadu pohádek s přírodní tematikou: Zákeřné keře (2010), Rybí sliby (2011), Mizící hmyzíci (2013), Jde sem lesem (2016) a Taje olivového háje (2018). Spoluautorka monumentální Historie Evropy (2011, s R. Fučíkovou) píše rovněž pro edice Albatrosu První čtení a Druhé čtení.

Lucie Dvořáková (1959) absolvovala ateliér filmové a televizní grafiky na VŠUP. Držitelka dvou Zlatých stuh doprovodila mj. díla Eduarda Petišky, Jiřího Žáčka, Ivony Březinové nebo Miloše Kratochvíla. Komickou drobnokresbou hrdinů baví začínající čtenáře jak v šestidílném seriálu Petra Stančíka o jezevci Chrujdovi (2014–2019), tak v posledních knihách Jiřího Kahouna. Prosazuje se též v animované tvorbě (Vážně nevážně, Slepice) a při výpravě televizních pořadů pro děti (říše Fanfárie na kanálu ČT :D). Za návrh cyklu ilustrací k Pohádkám ze středověku Martiny Drijverové získala čestné uznání jihokorejského festivalu Namibook Island Illustration Concours 2013.

SNĚHOVÁ VÍLA
Ilustrátor: Lucie Dvořáková
96 stran
Praha, Portál 2018
ISBN:978-80-262-1398-7
Věk: (4+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace