Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SLUNEČNICE ANEB RUKOVĚŤ MALÉHO ZAHRADNÍKAJIŘÍ DVOŘÁK

Útlá žlutá kniha s názvem rostliny otáčející se za sluncem zasvěcuje do tajů zahradničení. Na cestě do zahrady doprovázejí malé čtenáře Max s Agátou a jejich babičkou, kteří si vyprávějí o celoročním pěstování květin a plodů. Poutavý příběh od semínka slunečnice k jejímu květu je obohacen pastelovými ilustracemi s radami, jak si leccos vypěstovat nebo jak získat poznatky z botanického zákoutí. Upomíná na Zahradníkův rok Karla Čapka s jeho kresbami, neubráníme se pak přiznání určité inspirace, ale jen nepatrné. Stejně jako své předchozí botanické encyklopedie dokázal Jiří Dvořák i tuto vybavit překvapivými detaily a hádankami, které menší čtenáře snadno zaujmou. Zase tolik se od čapkovských let nezměnilo, zahrádku si můžeme vytvořit i v naší době a zažít chvíle radosti s dozrálými plody.

Jiří Dvořák (1970) vystudoval Českou zemědělskou univerzitu v Praze a pracuje jako šéfredaktor časopisu Naše krásná zahrada. Vydal mimo jiné knihy Slepice a televize (2003), Zpátky do Afriky! (2005), vynalézavé encyklopedie Rostlinopis (s ilustracemi Alžběty Skálové, Zlatá stuha 2013) a Havětník (2015, ilustrace Daniela Olejníková). Jeho titul Bydlíme! Podivuhodné příbytky lidí a zvířat (2018, opět s ilustracemi Daniely Olejníkové), v němž zobrazuje příbytky lidí a zvířat v jejich překvapivých symbiózách, získal ocenění

Klára Zahrádková (1990) absolvovala studium ilustrace a grafiky na VŠUP s roční stáží na UDK v Berlíně v ateliéru Henninga Wagenbretha. Věnuje se ilustraci a grafickému designu. Jako grafička spolupracuje s českou experimentální hudební scénou. Spolu s Alžbětou Zemanovou, Jakubem Plachým a Zuzanou Bramborovou vedou Xao – knihkupectví a galerii se zaměřením na obrazovou knihu a komiks. Vydala autorskou knihu Kůň a had (2017).

SLUNEČNICE ANEB RUKOVĚŤ MALÉHO ZAHRADNÍKA
Ilustrátor: Klára Zahrádková
72 stran
ISBN:978-80-7515-110-0
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace