Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SLOVOHLEDĚPetr Nikl

Předposlední Niklova kniha zkouší a zakouší, co jazyk jakožto básnický nástroj vydrží a co ještě lze s jeho podstatou překračující hranici dorozumění – a nedorozumění – podnikat. Nehledejme v ní konkrétní ilustrace. Už ostře geometricky vyhraněná obálka prozrazuje, že vnitřní barevné strany dodají textu další fantazijní rozměr. Využívají nejen pastelových tónů od citronově žluté, přes snovou temnou modř po okr, ale i odstínů šedé přecházejících v kontrastní černou a sněhobílou. V přítomných verších a hlavolamech blízkých experimentální poezii najdeme jak prvky grotesky, tak sémantické vizuální texty, rébusy či pouhé přesmyčky. A jakých situací se Nikl dotýká? Básnicky vizualizuje zvířata, stromy a lidi, zeměpisná místa, jména a situace, momentální pocity i projevy koloběhu života. Tu rozvine pouštní krajinu před bouří i po ní, onde vytvoří pohoří z lidových říkadel, ponoří se do psaní měkkého „i“ či ypsilonu či zahnízdí slovní druhy. Hledání smyslu jeho slovohrátek je už na nás.

Petr Nikl (1960), spoluzakladatel umělecké skupiny Tvrdohlaví a laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého 1995, vystudoval AVU. Jeho záběr sahá od malby až po performance v oboru divadla a hudby, např. v kapele Lakomé Barky. Zasněné vidění světa promítl několikanásobný držitel Zlaté stuhy a prémie Nejkrásnější kniha roku mj. do autorských knih Pohádka o Rybitince (2001), O Rybabě a mořské duši (2002), Lingvistické pohádky (2006), Záhádky (Magnesia Litera za knihu roku 2008), Blázníček (2009), Přeshádky (2010) či Jinotaje opic (2017). Jeho interaktivní výstava Krajina fantazie a hudby se stala součástí českého pavilonu na EXPO 2005 v Aichi.

SLOVOHLEDĚ
Ilustrátor: Petr Nikl
84 stran
Praha, Meander 2016
ISBN:978-80-87596-95-1
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace