Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SLONEČEK MALEJ VE SVĚTĚ ŠIRÉMIVAN BINAR

Ivan Binar v předmluvě knihy hrozí, že tato kniha pro děti je jeho poslední; vnoučata mu vyrostla a nemá komu vyprávět. V nové pohádce se neohrožený sloneček Malej, „vyklubaný v porcelánu“, skamarádí s Kubíkem ze 4. třídy a kocourem Floriánem a zažijí jedno velké dobrodružství se zakukleným zlodějem. Jak dopadne a jak se rozvine, je překvapením, prozradíme jen, že se sloneček vydá na daleké cesty a že se klukovský hrdina s kocourem dočkají tolik vysněného hasičského zásahu. Jejich přáním je totiž pracovat v hasičárně. Příběh si pohrává s češtinou ve všech jejích formách, počínaje ústředním úslovím „slon v porcelánu“ nebo zkratkou MaT, poukazující na zcela zaměstnané rodiče, jejichž uspěchaný život se naštěstí také nakonec změní. Ilustrační doprovod Evy Sýkorové-Pekárkové se naopak nezměnil, je stálý ve svém komickém nasazení a vtipné rozevláté kresbě.

Ivan Binar (1942), absolvent Pedagogického institutu v Ostravě, krátce pracoval jako učitel. Za normalizace byl nucen odejít do exilu, působil v německé redakci Rádia Svobodná Evropa. Dětem věnoval hned svoji prvotinu (Knížka o tom, jak pan Bouda s cirkusem se světem loudá, 1969). Po návratu do vlasti vydal několik knih pohádek, např. S kouzelníkem do světa (1997), Bibiana píská na prsty (2009), Bořivoj a blecha Fló (2014). V návaznosti na předválečnou tradici autorské pohádky vyhledává posuny folklorních látek, jazykový humor a rád se zabydluje i v nonsensovém pábení.

Eva Sýkorová-Pekárková (1958) absolvovala pražskou VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky Miloslava Jágra. Věnuje se především knižní ilustraci, animovanému filmu a spolupracuje s dětskými časopisy. Vytvořila výtvarnou podobu knižních a večerníčkových sérií Inspektor Fousek na stopě Hany Lamkové (knižně 2012) a Králík Fiala Ivana Binara (knižně 2011). Výtvarný rukopis ji dále předurčuje k ilustraci komických příběhů, mj. Bílé paní na hlídání (2010) Pavla Brycze, hravých veršů Miloše Kratochvíla Pes nám spadla (2012) nebo Policejního křečka (2013) Daniely Krolupperové.

SLONEČEK MALEJ VE SVĚTĚ ŠIRÉM
64 stran
Praha, Práh 2019
ISBN:978-80-7252-795-3
Věk: (5+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace