Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Sledujete slonaJakub Plachý

Silueta slůněte z autorské knížečky osobitého výtvarného šprýmaře v mnohém připomene neobyčejně ohebného tvora, kterého stvořitel Malého prince Antoine de Saint-Exupéry spatřil v žaludku hroznýše – vždyť ve výchozí situaci se tu ušatý hrdina cítí neméně stísněně. Tvárný chobotnatec, rozený fotbalový dribler a eskamotér, je však samé překvapení, jež nejmenším z prvních oddělení mateřských škol dávkuje hezky po lžičkách, aby ověřil jejich mladičkou empatii. Stránky dvoubarevného příběhu postupně odtajňují, co ho tíží v rozletu, čím je jiný a jak by mohl ostatním ukázat, co v něm dříme ku prospěchu všech slonů. Dramatik Ibsen svého času postřehl, že jeden obraz vydá za tisíc slov – a totéž platí jak pro metody věcného učení, tak pro podobenství Jakuba Plachého. Je nutno vyběhnout štěstí naproti, neboť jen s náležitou vervou objevíme místo, kam dokonale zapadáme.

Jakub Plachý (1989) absolvoval VŠUP v ateliéru ilustrace a grafiky Juraje Horvátha. Zabývá se knižní i plakátovou grafikou, písmomalířstvím, spolupořádá výtvarné festivaly a workshopy, s přáteli provozuje galerii a knihkupectví Xao. Fenomén české autorské knihy obohatil zevrubnou encyklopedií močení Velká kniha čůrání (2013), dumkou Hakenkreuz in Ordinary Life (2016) či rozcvičkovou anekdotou pro nejmenší Je ráno (2019). Ilustroval i povídkový sborník o zkušenostech mladých migrantů Jinde! (2016) či nové české vydání (2011) sci-fi satiry Zelňačka Reného Falleta.

Sledujete slona
Ilustrátor: autor
36 stran
Praha, Baobab / Xao 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7515-118-6 (Baobab)
ISBN:978-80-906863-7-3 (Xao)
Věk: (OD 3 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace