Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SHAKESPEARE – 12 PŘEVYPRÁVĚNÝCH HER V HISTORICKÝCH SOUVISLOSTECHRenáta Fučíková

V roce 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara nabídla Renáta Fučíková čtenářům staršího školního věku velkolepý vstup do jeho tvůrčího univerza. Elegantně se vyhnula spekulacím o dramatikově totožnosti a namísto toho sleduje každodennost epochy renesance. Ze Shakespearova díla představila dvanáct her ve šťastně zvoleném výběru, v němž řazení podle data vzniku dokumentuje pestrost autorova díla a zároveň odráží etapy, jimiž jedinec poznávající klíčové hodnoty v životě prochází. Lidské komedie i tragédie jsou mladému publiku převyprávěny nejen barvitým jazykem, ale dávají také slovo hlavním hrdinům, kteří v nejslavnějších scénách promlouvají v českých překladech Jiřího Joska. Úvod a závěr zasazují každou hru do dobových reálií a interpretují její sdělení s důrazem na nadčasovost charakterů i témat. Jevištní realizaci tu zastupují ilustrace: v teplých tónech hnědé barvy se technikou proškrabávání před čtenářem klube celý renesanční svět, ten divadelně rozjitřený i ten reálný. Svébytná encyklopedie, jež získala Zlatou stuhu ve výtvarné kategorii, může k odkazu alžbětinského barda přilákat i dosud zaryté odpůrce této múzy.

Renáta Fučíková (1964) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 2016 pedagogicky působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Mezi její nejvýznamnější autorské knihy, ve kterých se zaměřuje zejména na naučnou produkci pro mládež, patří Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Historie Evropy – Obrazové putování (2011, společně s Danielou Krolupperovou), Antonín Dvořák (2012), Praha v srdci (2015), Historie Čechů v USA (2019) a zatím třísvazková řada Největší dramatici, kterou zahájily svazky Shakespeare (2016) a Moliere & (2017). Za své práce posbírala řadu prestižních ocenění, doma i v zahraničí.

SHAKESPEARE – 12 PŘEVYPRÁVĚNÝCH HER V HISTORICKÝCH SOUVISLOSTECH
Ilustrátor: Barbora Kyšková
160 stran
Praha, Albatros 2016
ISBN:978-80-7429-740-3
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace