Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ŠEDÍK A BUBIESTER STARÁ – MILAN STARÝ

Splínu, strachu i strázním se lépe čelí ve dvou. Proto se kocourek Šedík poté, co ho opustila máma a starší bratři ho mezi sebe nechtějí, rychle sblížil s pletenou čepicí Bubi, která už dlouho neměla příležitost nikoho zahřát. Netypická kamarádská dvojice si na půdě starého činžáku užije spoustu legrace a jejich přátelství se osvědčí i při péči o zraněného netopýra. Kamarádství utužované skopičinami projde nejtěžší zkouškou, když Šedík potlačí chuť k sobě Bubi navždy připoutat a pomůže jí najít novou majitelku. Naštěstí se jeho maminka vrací právě včas, aby mohla ocenit, jak kotě vyspělo. Zkušená pedagožka Ester Stará vytvořila příběh, v němž slzy střídá smích, a ilustrace Milana Starého s komiksovými vstupy mu dodaly na dynamičnosti. Autoři nemysleli jen na děti, které ještě neumějí číst či teprve zápolí s prvními písmenky, ale i na dyslektiky, pro něž použili speciální font s naznačením čtecích celků.

Ester Stará (1969) vystudovala logopedii a surdopedii na PedF UK. Z této praxe vychází i její tvorba pro děti, zaměřená na rozvoj komunikačních dovedností, např. ve svazcích Žežicha se nežíká (2004), Strč prst skrz krk (2008), Žvanda a Melivo (2009), Mařenka už říká Ř! (2012) či Povíš mi to? (2015). Pohádka Chrochtík a Kvíkalka na cestě za blýskavým prasátkem (2012) s ilustracemi Martiny Matlovičové byla oceněna Zlatou stuhou. Autorka obvykle spolupracuje s manželem, výtvarníkem Milanem Starým, s nímž vytvořila mj. interaktivní publikaci Dům za mlhou (2013), podněcující grafomotoriku a výtvarnou kreativitu, nebo básnickou sbírku Každý bulí nad cibulí (2017).

Milan Starý (1970) po absolvování češtiny a výtvarné výchovy na PedF UK působil jako pedagog a ilustrátor. Od roku 2000 je výtvarníkem na volné noze: spolupracuje s novinami a časopisy, spoluorganizuje výtvarné dílny, pro přední pražská nakladatelství ilustruje tituly zpravidla uměleckonaučného a odborného zaměření. Na poli literatury pro děti vtiskl podobu populární dvojici dětských hrdinů ze série Pachatelé dobrých skutků (2009–2011) Miloše Kratochvíla. Často kresbami doprovází knížky své manželky Ester Staré.

ŠEDÍK A BUBI
Ilustrátor: Milan Starý
96 stran
Praha, Pikola 2018
ISBN:978-80-7549-597-6
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace