Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

SAFÍROVÍ LEDŇÁČCI A GLUTAMANBOGDAN TROJAK

Básníka Bogdana Trojaka inspirovala k psaní pro děti otcovská role. Dobrodružné výpravy Safírových ledňáčků z jedné pražské školy, které tvoří nejdříve trojice a poté pětice dětí, identifikujících se nožíkem ve tvaru tohoto nádherného ptáčka, bojují proti všepožírajícímu zlu v osobě s příznačným jménem Glutaman. V Glutamanovi se setkávají současné neduhy – šílený vědec, jenž se zpronevěřil humánnosti, ve svém obřím supermarketu a podzemní fabrice (pod Řípem) vyrábí umělohmotné potraviny měnící konzumenty v otupělé stádo. Supermarket začne pohlcovat tržnici, kterou autor v krátkých verších představil tak znamenitě, že se každému začnou sbíhat sliny po orientálních i jiných pochoutkách. Sídlí tam také majitel vietnamské restaurace – otec Loana Bacha, jednoho z party „ledňáčků“. Vynalézavá fantasy s dobrodružným nádechem má skryté historické i jazykové špílce, které pobaví i náležitě poučí. Na Říp se totiž Glutaman se svou cháskou zmutovaných lidí dostává podivnou raketou ve tvaru rotundy. Titul je vypraven bohatým ilustračním doprovodem Jindřicha Janíčka; každé čtyři strany kreseb uvozují úryvky z románu ve stylu dobrodružných knih devatenáctého století.

Bogdan Trojak (1975) básník, překladatel z polštiny, vinař; působil jako šéfredaktor literárních časopisů Weles a Neon. Jeho debutovou sbírkou Kuním štětcem (1996), prostupovala rodná venkovská krajina Těšínska. Další sbírky byly ceněné pro svou mytickou náladu i cit pro prchavost chlapectví: Pan Twardowski (1998, Cena Jiřího Ortena), Jezernice (2001). Za sbírku Strýc Kaich se žení získal Magnesii Literu (2005). Pro děti debutoval sbírkou básní Nok a knedlíček. Básně o baštění (2017).

Jindřich Janíček (1990) absolvoval obor animovaná tvorba na zlínské Univerzitě Tomáše Bati a ilustraci na VŠUP. Věnuje se knižní i časopisecké ilustraci, tvorbě sítotiskových plakátů a designu. Je držitelem ceny Czech Grand Design. Ilustroval mj. soubor deníkových zápisků svého pradědečka-legionáře K večeru spustil se déšť (2016) či Magnesií Literou oceněnou prózu Bogdana Trojaka Safíroví ledňáčci a Glutaman (2020). Kreslil oba díly sci-fi série Taťány Rubášové William & Meriwether – Podivuhodná robotí expedice (2016) a Neočekávaný robotí exodus (2019). Za komiks B jako běžec (Paseka a Take Take Take 2021) získal cenu Muriel pro nejlepšího kreslíře.

SAFÍROVÍ LEDŇÁČCI A GLUTAMAN
Ilustrátor: Jindřich Janíček
160 stran
Praha, Baobab 2020
ISBN:978-80-7515-108-7
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace