Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.
RYCHLÉ ŠÍPY A JEJICH ÚŽASNÁ NOVÁ DOBRODRUŽSTVÍTOMÁŠ PROKŮPEK (ed.)
V letošním roce slavíme osmdesát let od vzniku fenomenálního komiksu, který poprvé vyšel na stránkách Mladého hlasatele. Výročí Rychlých šípů Jaroslava Foglara podnítilo editora Tomáše Prokůpka nejen k vytvoření dalšího případu slavné pětice, kterou už v posledním čtvrtstoletí uctil i zneuctil nejeden pokračovatel, ale přimělo ho požádat o totéž další téměř padesátku duchovně spřízněných autorů. Svazek se dělí na tři části, nazvané Jindy, Jinde a Skoro jako tenkrát. Z „jiného času“ vyniknou příspěvky Pavla Čecha, Jiřího Gruse a Lucie Lomové, u níž Rychlé šípy zasahují už jako obyvatelé penzionu pro seniory. Prostřední pasáži dominují epizody Tomáše Kučerovského, Martina Šútovce a Pavola Bratského, zatímco v poslední části fanoušky pobaví mj. imitace Jury Stegbauera a Jiřího Petráčka, Nikkarina, Karla Osohy, Jana Pomykače či Vladimíra Tučapského. Publikaci doplňují tři zásadní studie k tématu: editor analyzuje význam seriálu pro další rozkvět komiksového žánru, Martin Foret líčí obtíže jeho „života po životě“ na pozadí politických proměn a Pavel Kořínek Rychlé šípy zasazuje do širšího kontextu naší dobrodružné literatury. Závěrem jsou přiloženy medailonky všech přispěvatelů.
Tomáš Prokůpek (1975) absolvoval Fakultu architektury VUT v Brně a v současnosti přednáší na FF UP v Olomouci. Editor komiksového sborníku AARGH! (od 2000) získal za svá libreta ceny na festivalech v Bělehradě (2003) a Lodži (2008). Jako kurátor prezentoval postupný rozmach žánru doma i v zahraničí prostřednictvím výstav Generace nula: Nová vlna českého a slovenského komiksu (2007–2008, též knižně 2010), Signály z neznáma: Český komiks 1922–2012 (2012–2013) či Komiks v dějinách × Dějiny v komiksu (obojí s Pavlem Kořínkem, Tokio, 2018). Autorsky se podílel na publikacích Octobriana a ruský underground (2004), Kája Saudek (2010), Planeta Eden (2010), 1001 Comics You Must Read Before You Die (2012) a také na monografii Dějiny československého komiksu 20. století (s P. Kořínkem, M. Foretem a M. Jarešem, 2014). Připravil mj. souborné vydání stripů Ondřeje Sekory Dobrodružství Ferdy Mravence (2010) a Knihu komiksů (2013) Karla Franty.
152 stran | |
Praha, Akropolis 2018 | |
Do souboru přispěl kolektiv 48 libretistů a kreslířů | |
ISBN: | 978-80-7470-203-7 |
Věk: | (8+) |