Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ŘVI POTICHU, BRÁCHOIvona Březinová

Pro nakladatelství specializující se na literaturu o poruchách autistického spektra napsala renomovaná autorka prózu o neúplné rodině s dospívajícími dvojčaty. Věrohodně líčí každodenní obtížný kolotoč s Jeremiášem, který přišel na svět s těžší formou autismu, a přesto – nebo právě proto – vyrůstá v láskyplném prostředí, o něž dbají matka i sestra. Ačkoli je pro mnohé svět „Jeremyho“ nepochopitelný, má svá pravidla, a ta nelze porušovat: chlapec si třeba vybírá pouze jídlo kulatého tvaru. Vztahy Pamely, hlavní hrdinky sociálně motivovaného románu, tak nebývají pokaždé bez mráčku, protože širší okolí si do značné míry neuvědomuje, nakolik je soužití s bratrem těžké. Právě zde ponechává Ivona Březinová na čtenáři, aby si utvořil názor sám, a naznačuje mu, s jakou škálou zvladatelných poruch se může při inkluzi ve školách setkat.

Ivona Březinová (1964) vystudovala bohemistiku na PedF UJEP v Ústí nad Labem. V letech 2008–2011 vedla katedru tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého. Její autorské rozpětí je už od 90. let široké: sahá od pohádek, přes příběhy ze života dětí a dospívajících až k žánru fantasy. Četná ocenění kritické obce si vydobyla sociálně motivovanými díly, v nichž sleduje život znevýhodněných (Začarovaná třída, 2002; Zlatá stuha, nominace na Magnesii Literu a zápis na Čestnou listinu IBBY; Držkou na rohožce, 2010), téma nebezpečných závislostí (trilogie Holky na vodítku, 2002–2003), stáří a nemoci (Lentilka pro dědu Edu, 2006) či fyzického a smyslového handicapu (Útěk Kryšpína N., 2014). Za román o soužití s autistickým sourozencem Řvi potichu, brácho (2016) získala Zlatou stuhu a nominaci na Magnesii Literu.

Tomáš Kučerovský (1974) po absolutoriu architektury na brněnském VUT pracoval jako hlavní grafik v herní společnosti Altar Interactive. Nyní je ve svobodném povolání. Zabývá se tvorbou divadelních a reklamních plakátů, stolních a deskových her, novinových stripů i knižních ilustrací. S Tomášem Prokůpkem založil komiksový sborník AARGH! a za vlastní komiksovou tvorbu získal cenu Muriel (2008). Jeho dosavadní dílo shrnuje monografie ZOOOM1 (2011). Ilustroval román Řvi potichu, brácho (2016) Ivony Březinové a komiks v albu kolektivu autorů Totální nasazení (2017).

ŘVI POTICHU, BRÁCHO
Ilustrátor: Tomáš Kučerovský
208 stran
Praha, Albatros a Pasparta 2016
ISBN:978-80-00-04322-7 (Albatros)
ISBN:978-80-88163-24-4 (Pasparta)
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace