Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

RukulíbámMichal Šanda

Leporelo rozehrává situace, při nichž se galantními obraty nečastují prkenní džentlmeni v elegantních oblecích a nepřístupné dámy v róbách, nýbrž dvojice zástupců živočišné říše, které autoři spárovali s citem pro absurdní nadsázku. Výraz „zdvořilost“ etymologicky souvisí s dvorským prostředím, nicméně v tomto případě se lekce společenské výchovy přestěhovaly na obyčejný dvorek či do džungle a udílejí je zvířata. I nejmenší děti díky názorným příkladům hravě pochopí, že uctivý pozdrav, prosba, pobídka, poděkování, ba i upřímná omluva nejsou projevem slabosti ani vyprázdněnými floskulemi, a naopak slouží jako klíč k harmonickému soužití. Komentovaná plavná gesta ploutví, klepet, křídel, titěrných hmyzích končetin i mohutných tlap s hrozivými drápy zdařile dokreslují tvrzení americké básnířky Elly Wheller-Wilcoxové, že „etiketa je jen jiné jméno pro laskavou mysl“.

Michal Šanda (1965) po maturitě na pražském Gymnáziu Jana Nerudy vystřídal řadu profesí a od roku 1991 působí v informačně-dokumentačním oddělení Divadelního ústavu. Od literárního debutu v roce 1994 vydal dvě desítky básnických sbírek i próz – povídky Hemingwayův býk byly nominovány na Magnesii Literu 2019 – a dvě divadelní hry. Dětem adresoval pásmo parodických pohádek Merekvice (2008), návod k „bizarnímu angínovému rybaření“ Oskarovy rybářské trofeje (2014) a soubor jazykových eskamotáží Dr. Moul (2018). Edici Repolelo nakladatelství Meander obohatil i svazečkem Kosáku, co to máš v zobáku? (2019).

Nikola Hoření (1989) vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na pražské VŠUP. Ilustracemi doprovodila knížku Wiliama Saroyana Tati, tobě přeskočilo (2012), soubor bajek Radka Malého Příhody matky Přírody (2015 a 2019) a trilogii Barbro Lindgrenové Tajné bratrstvo I–III (2016–2018). Smysl pro dějovost kresby osvědčila v autorské knížce Kéž by (2016), ve vlastním leporelu o významu smutku Karla pláče (2020) nebo jako glosátorka poetických grotesek Jaroslava Kovandy Cirkus Bruno a Lilly, letí rogalo! (obě 2019).

Rukulíbám
Ilustrátor: Nikola Hoření
20 nečíslovaných stran
Praha, Meander 2020
dětské skládanky a leporela
ISBN:978-80-7558-133-4
Věk: (OD 2 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace