Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Ruka. Kompletní průvodceMagda Garguláková

Populárně naučná kniha pro děti mladšího školního věku podrobně, přehledně a z nejrůznějších úhlů pohledu představuje lidskou horní končetinu, resp. její zakončení. Díky nápaditým kresleným ilustracím, které se cíleně omezují na užití jen několika barev, je výklad velmi názorný a (jak je zřejmé již z pohledu na obálku) také humorný, aby kniha cílové čtenáře zaujala. Nové informace jsou dobře utříděné, adekvátně dávkované a především srozumitelně, přirozeně formulované – záměrně se distancují od abstraktních definic, a přitom se nemusíme obávat žádné banalizace nebo absence termínů. Čtenáři se například dozvědí co je daktyloskopie, lateralita či papilární linie. Výklad se zaměřuje na anatomii a schopnosti ruky, ale i na její symboliku v různých kulturách, způsoby zdobení a prezentuje ji také jako evoluční unikát. Pro odlehčení tématu jsou v knize zařazeny i „plakáty“ s bonmoty typu „Ruce jsou stále po ruce“ či ilustrované dvojstrany jako „Slavné ruce“ nebo „Co s rukama nedělat“.

Magda Garguláková (1982) vystudovala dějiny umění na FF MU v Brně. Působí jako kurátorka a produkční brněnské umělecké galerie OFF/FORMAT, je spoluautorkou knihy To bych zvládl taky: umění moderny v komiksech (2016). Od roku 2019 pracuje jako redaktorka dětských knih, napsala texty asi k desítce obrazových publikací pro nejmenší z produkce nakladatelství B4U Publishing. Kniha Ruka byla nominována na cenu Magnesia Litera. V roce 2022 vyšla také v anglickém překladu.

Vítězslav Mecner (1998), absolvent Střední umělecké školy v Ostravě, studuje obor Ilustrace a grafika na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Věnuje se hudbě a komerční grafické tvorbě. Nakladatelství Albatros publikovalo dva tituly s jeho výrazně barevnými a humornými ilustracemi – vedle Ruky také dětskou knihu o hudbě nazvanou Patti a hudební nástroje (2022), ke které Mecner napsal rovněž text.

Ruka. Kompletní průvodce
Ilustrátor: Vítězslav Mecner
80 stran
Praha, Albatros 2021
ISBN:978-80-00-06482-6 (Paseka)
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace