Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

RUFUS ZÁLESÁKDAVID DOLENSKÝ

Svou lásku k přírodě, zejména v rodném Podkrkonoší, i mnohaleté zkušenosti oddílového vedoucího zúročil výtvarník David Dolenský ve své absolventské práci a následně ji graficky upravil ke knižnímu vydání. Cit pro osobitý detail a vypravěčskou zkratku náležitě uplatnil jak v obrazové, tak textové složce své útlé autorské prvotiny. Minimalistický příběh sympatického titulního protagonisty, svérázného zálesáka neurčitého věku s neodmyslitelnými prototypickými atributy, jako je plnovous, kostkovaná košile, ruksak a dýmka, si vystačí s popisem příprav na víkend strávený v lese a uklidňující pobyt v přírodě pořádný kus za městem. Hlavní slovo přitom mají kresby prezentující nejen Rufusovy sbírky nožů či dary lesa, které pravý znalec jen tak nemine (věděli jste, že Krakonošův vous patří do polévky?), ale i náladové scenérie přírodní idyly (třeba v kempu Havraní zátoka) či výklady o ohni, troudu nebo úpravě vody. Ačkoli se zdá tato originální příručka malého skauta v prvém plánu především poučná, ani v nejmenším nerezignuje na humornou nadsázku a celá voní

David Dolenský (1993), grafik a ilustrátor, aktuálně studuje v ateliéru ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze. Ilustracemi doprovodil dvě drobné knihy Lukáše Csicselyho Čmuk: pro bystré děti a malé duchy (2018) a Životaběh (2019), svazkem Jan Křtitel (2020) přispěl do edice biblických příběhů nakladatelství Meander. Největší ohlas ale sklidila jeho autorská kniha Rufus zálesák (2020), za kterou získal i Zlatou stuhu.

RUFUS ZÁLESÁK
Ilustrátor: David Dolenský
44 stran
ISBN:978-80-7515-112-4
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace