Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ROZUMÍ KOZA PETRŽELI? (… A DALŠÍ „TOSEJENTAKŘÍKÁ“)Renata Škaloudová

Proč jsou ke sbalení pěti švestek nutné dva kufry? Protože problém ustálených slovních spojení zvaných idiomy spočívá v tom, že při zvládání nejnápaditějších partií mateřštiny musí dokonce i dorůstající rodilý mluvčí nejprve znát souvislosti, za nichž daný frazém vznikl a někdy i zákeřně ustrnul. Aby ho děti dokázaly do svého vnímání včlenit, potřebují buď soustavně číst, anebo chytit výraz za slovo, neřkuli za pačesy, a podrobit ho skoro policejnímu výslechu. Cyklus osmadvaceti úsměvných nedorozumění Renáty Škaloudové, v nichž se dvě starší generace modelové rodiny snaží, seč můžou, aby školáci Tomáš a Bára přestali brát tato spojení prvoplánově, se neobejde bez ověřování jejich pravého významu, a tudíž s nimi malujeme čerta na zeď nebo si něco cucáme z prstu. Dávkami situačního humoru lze přece do paměti polopatě uložit leccos prospěšného, i když taková španělská vesnice to zase není.

Renáta Škaloudová (1965) vystudovala speciální pedagogiku na PedF UK. Návodné publikace této logopedky a lektorky usilují především o celistvé ovládnutí českého jazyka: Říkačky o autech a strojích (2015) metodami věcného učení trénují s předškoláky upevňování významů a vyjadřovací schopnosti, Ohrožený břichomluvec (2015) zase správnou výslovnost. Nakladatelství Portál vydalo i její knihu Rohlík, auto, dům (2018) zaměřenou na komunikační handicapy dětí.

Pavel Koutský (1957) absolvoval VŠUP v ateliéru filmové a televizní grafiky Miloslava Jágra. Animovanou tvorbu, jíž se celoživotně věnuje, přednáší na FAMU. Za své krátkometrážní snímky obdržel řadu elitních cen v Evropě, Asii i Americe, mj. Zlatého medvěda na Berlinale za grotesku Curriculum vitae (1986), francouzskou cenu FIPRESCI za podobenství Média (1999) nebo českou sošku Kristián za miniaturu Kavárna (1998). Tvůrce či režisér mnoha kreslených televizních seriálů (Dějiny udatného českého národa, Do pohádky, Dr. Animo) a spotů stál u zrodu mezinárodního festivalu animovaného filmu AniFest. Zaujal též celovečerním komediálním snímkem Husiti (2013).

ROZUMÍ KOZA PETRŽELI? (… A DALŠÍ „TOSEJENTAKŘÍKÁ“)
Ilustrátor: Pavel Koutský
112 stran
Praha, Portál 2019
ISBN:978-80-262-1473-1
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace