Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Rozára a Černý Petr čili o větrných mlýnechRadek Malý - Eva Horská

Umouněný kominík v prostředí, jehož chod si spojujeme spíš s opačnou barvou? A co by ne, když v tomhle mlýně straší? Zvídavý Petr s dívkou Rozárkou stopuje pachatele podezřelého hluku, což se neobejde bez porad s pašíky a trpaslíky. Elegický básnický naturel Radka Malého dal vzniknout kříženci lyrické autorské pohádky o překračování nevyžádaných mezí s kratochvilným pojednáním o majestátu mlýna v poklidném cyklu žití. Próza pro děti mladšího školního věku, podpořená něžnými ilustracemi a nominovaná na letošní cenu Magnesia Litera, svine hledání do ulity bezčasí a zaostří se na kouzla semletá hasačerty. Výlet postaviček za humna strachu zároveň poslouží jako návod, jak se dobrat svobody: měli bychom patřit vždycky jen sami sobě, stejně jako to zvládá vítr, kterého ani dřevěný obr v krajině nepoloží na lopatky. Koneckonců i Preusslerův mlynářský učeň Krabat poznal, že nejlepší magie je ta bílá.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP. Vyučuje na FSV UK, překládá moderní německé básníky, sestavuje školní čítanky a píše lyrickou poezii. Je držitelem Magnesie Litery za sbírky Zcestné verše (2004) a Listonoš vítr (2011, Čestná listina IBBY 2014), na kterou pak navázal pásmem Moře slané vody (2014). Hloubavé nálady si hýčká i v poetické pohádce František z kaštanu, Anežka ze slunečnic (poprvé 2006). S Renátou Fučíkovou vytvořil knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017) – obě knihy vyšly také v zahraničí. Nejnověji se uplatňuje v úloze popularizátora historických (Dlouhá noc muzejní myši) a ekologických (Atlas vyhubených živočichů, Atlas ohrožených živočichů) témat.

Eva Horská (1981), absolventka sochařského ateliéru Kurta Gebauera na VŠUP, se krom tvorby plastik zabývá užitou grafikou. Dvorní designérka Mezinárodního divadelního festivalu v Hradci Králové s manželem provozuje ruční tiskárnu a studio Upupæpop, jež graficky vypravilo i tuto pohádku. Za karetní hru Opi byla nominována na cenu Czech Grand Design 2019. Zájem o novosvětský folklor prokázala v ilustracích k Americké modlitební příručce (č. 2020) Luciuse Sheparda.

Rozára a Černý Petr čili o větrných mlýnech
Ilustrátor: Eva Horská
64 stran
Praha, Běžíliška 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-88360-03-2
Věk: (OD 8 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace