Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ROBINSONPetr Sís

V Robinsonovi Petra Síse se zhmotňuje aura nesmrtelného dobrodružného románu živená záviděníhodnou fantazií chlapectví. Hrdina, v němž poznáváme autora v útlém věku, se chystá na karneval a nejprve chce dorazit v masce piráta jako ostatní spolužáci. Pod vlivem napínavé četby – v podstatě tehdejší ikonické adaptace Defoeova románu z pera Josefa Věromíra Plevy – a na radu maminky se nakonec rozhodne pro masku Robinsona. Jenže mezi mořskými lupiči a jinými obvyklými figurkami vyhlíží v chlupatém oděvu nemístně, vyslouží si posměch a pocítí hlubokou křivdu. V horečnatém stavu, podtrženém náhlou nemocí, prožije vlastní trosečnický příběh na divotvorném ostrově. Kreslíř s úžasnou vynalézavostí znázorňuje hochův činorodý pobyt mezi zvířaty. Pozoruhodnou autorskou knihou se opět vrátil do časů malostranského dětství – a na rozdíl od světově úspěšné Zdi, která komentuje spíš ústrky dospívání v nesvobodném Československu, nyní předkládá vzpomínku hluboce osobní.

Petr Sís (1949) je světově proslulým ilustrátorem a autorem knih pro děti. Působil jako hudební publicista, novinový kreslíř, autor filmových plakátů a obalů hudebních desek. Studoval na Royal College of Art v Londýně a pražské VŠUP. V rámci nabídky výboru olympijských her v Los Angeles natočit animovanou sportovní znělku odcestoval v roce 1982 do USA, kde s rodinou žije dodnes. Je autorem více než pětadvaceti autorských knih pro děti (mj. Madlenka, 2000, Tři zlaté klíče, 2001, Hrej, Mozarte, hrej, 2006) a mládež (Tibet: Tajemství červené krabičky, 1998, Strom života, 2003, Zeď aneb Jak jsem vyrůstal za železnou oponou, 2007) a přibližně šedesát dalších knih ilustroval. Je držitelem Ceny Hanse Christiana Andersena (2012). Věnuje se také filmové animaci a nástěnným malbám. Příběh skromného hrdinství Nicholase Wintona ho oslovil zcela náhodou, když během procházky Prahou se svým synem narazil v Národním muzeu na oslavu Wintonových stých narozenin.

ROBINSON
Ilustrátor: Petr Sís
48 nečíslovaných stran
Praha, Labyrint / Raketa 2017
ISBN:978-80-86803-43-2
Věk: (7+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace