Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

ŘEZ KOČKOUROBIN KRÁL – ŠÁRKA SVOBODNÁ – TEREZA VOSTRADOVSKÁ

Kde ve svazku s osmi nahodile vybranými tably, která jsou moderní ozvěnou výkresů z muzejních depozitářů, hledat řád? Komentovaný řez kočkou domácí – jakož i řez sopkou, masožravou rostlinou, lidským okem, trubkou, Národním divadlem, parníkem a skafandrem – nám signalizuje, že tematickým svorníkem publikace není sám obsah, ale způsob jeho podání. Pokud se čtenář přiměje prozkoumat, „jak je to uvnitř uděláno“, dostane se mu překvapivých souvislostí. Žádoucí propojení exponátů zajišťují verše oceňovaného básníka Robina Krále. Libreto Šárky Svobodné postupuje v intencích české uměleckonaučné literatury pro děti, která jde Evropě čas od času příkladem. Koneckonců kresby talentované výtvarnice Terezy Vostradovské rozšiřují sdělení knihy na dvojnásobnou plochu jako důkaz toho, že útroby věcí živých i neživých – ač pro studijní účel vypreparované – jsou vždy zajímavější, než se zprvu jeví.

Robin Král (1981) absolvoval estetiku na FF UK a scenáristiku na VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka, kde nyní působí jako pedagog. Zaměřuje se především na poezii
pro nejmenší. Svět dětských snů a přání zachytil v poetických pásmech Z Kroměříže do Paříže (2011), Tonča a krasojezdec (2019) či v netopýří hříčce Ferdinande! (2013).
Veřejnost i kritiky zaujal Vynálezáriem, básněmi rozličných forem, ilustrovanými Janou Hruškovou (Magnesia Litera 2016). Překvapil vtipným leporelem Jsou tam kuny
(2021, ilustrace Ester Nemjó).

Šárka Svobodná (1988), absolventka oboru východoevropská studia na FSV UK, reprezentovala Česko v orientačním běhu (2. místo na juniorském MS 2007). Její pohnutý sportovní příběh zachycuje knížka Robina Krále Na dlouhou trať (2016). Publikace Řez kočkou, u níž je autorkou konceptu a spolutvůrkyní libreta, představuje její literární debut.

Tereza Vostradovská (1988) vystudovala filmovou a televizní grafiku na VŠUP. Zabývá se ilustrací, animací, grafickým designem a vede výtvarné workshopy. Její ilustrace doprovázejí leporelo Robina Krále Franta spadl blízko školy (2015) a kuchařskou pohádku Markéty Hrubešové Pan Brambora a jeho kamarádi (2017). Pro předškolní a mladší školní čtenáře vydala Hravouku (2016) a Hravocestu (2021), dvě autorské obrazové knihy o přírodě, k nimž je k dispozici i interaktivní aplikace pro počítače a herní konzole. Oba tituly byly zařazeny mezi Nejkrásnější české knihy roku (vždy 3. místo v kategorii učebnice a didaktické knihy). Hravouka získala Zlatou stuhu za text a nominaci na cenu Magnesia Litera; byla přeložena do angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny.

ŘEZ KOČKOU
Ilustrátor: Tereza Vostradovská
72 nečíslovaných stran
Praha, Běžíliška 2017
rozkládací strany
ISBN:978-80-907052-0-3
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace