Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Rekrut 244František Tichý

Čtrnáctiletý Jonas – Jony – tráví čas jako většina ostatních „juniorů“: v bezpečí Evropy, která je od zbytku světa oddělená masivní zdí, chodí do školy, kde výuka probíhá ponejvíce ve virtuální realitě, a ve volném čase sjíždí online hry. Život si nechává řídit Systémem, který přece nejlépe ze všech ví, co je pro něj dobré, co má jíst, pít, zažívat a cítit. Jenže pak se začnou dít věci, které ho donutí sejmout digitální růžové brýle. V poslední knize volné trilogie opouští František Tichý téma terezínského ghetta a vydává se do dystopické blízké budoucnosti, ve které se volnost a individualita plně podřizují potřebám státu a Systému. Strhujícímu příběhu se daří klást komplikované otázky po vztahu individuální svobody a osobní zodpovědnosti a po limitech a rizicích život „zlepšujících“ technologií. Působivá je přitom jak promyšlená světatvorba uvěřitelné budoucnosti, elegantně zachycené i ilustracemi Stanislava Setinského, tak aktualizovaná práce s jazykem, který Tichý prosycuje anglicismy existujícími i nově autorsky utvářenými.

František Tichý (1969) je absolvent PřF UK a zakladatel alternativního gymnázia Přírodní škola v pražských Holešovicích. Ústředním tématem jeho literární tvorby je život dětí v terezínském ghettu, kterému věnoval předcházející dvě knihy z volné románové trilogie, jíž je přítomný svazek posledním titulem: Transport za věčnost (2017, Magnesia Litera v kategorii Knihy pro děti a mládež) a Labyrint nedokončených setkání (2020).

Stanislav Setinský (1985), ilustrátor a komiksový výtvarník, vystudoval knižní grafiku na Vyšší odborné škole grafické v Praze a v ateliéru ilustrace a grafiky VŠUP. Pro nakladatelství Baobab výtvarně doprovodil prózy izraelského spisovatele Etgara Kereta (Najednou někdo klepe na dveře, 2014; Sedm dobrých let, 2015) a volnou románovou trilogii Františka Tichého (2017–2022). V návaznosti na knižní sérii obrazových průvodců Miroslava Šaška vytvořil originální autorské knižní album-slovník To je Jeruzalém (2019).

Rekrut 244
Ilustrátor: Stanislav Setinský
304 stran
Praha, Baobab 2022
ISBN:978-80-7515-143-8 (Baobab)
Věk: (13+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace