Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

RAKETA – HRAVÁ KNIHA PRO DĚTIJOHANA ŠVEJDÍKOVÁ & RADANA LITOŠOVÁ (eds.)

Časopis „pro děti chytrých rodičů“ Raketa si už získal početnou obec příznivců, protože se svého sloganu drží v nejlepším slova smyslu, a bezpochyby si ji upevní i v prémiové podobě hravé doplňovací knížky na cesty, která je souhrnem toho nejlepšího od podzimu 2014. Výběr z dosavadních patnácti tematických čísel čtvrtletníku obsahuje zábavné úkoly pro nečtenáře a děti z prvního stupně základních škol, jimž pomáhá rozvíjet motorické dovednosti, tříbit paměť a vyjadřování. Náměty dvoustran v hravém sledu přeskakují od dění na letišti a pirátském ostrově až k upírům a umění ikebany a dávají tušit, že se luštitelé leccos užitečného dozvědí. O naučný obsah se postaraly převážně šéfredaktorky listu Johana Švejdíková a Radana Litošová, zatímco k výtvarné podobě nejrůznějších křížovek, skrývaček, bludišť a omalovánek přispěla dvacítka výtvarníků nejmladší generace, nejednou tvůrců vlastních autorských knih – například Aneta Františka Holasová, Milada Fišerová, Daniela Olejníková, Tereza Víznerová, Patrik Antczak, Petr Polák, Filip Raif nebo Jan Vajda.

Johana Švejdíková (1977) vystudovala módní návrhářství. Navrhovala potisky látek pro české firmy Babylon, Vehicle a Ragwear. Po návratu z pětiletého pobytu v Paříži se plně věnuje ilustraci a grafice – podílela se mj. na rozkreslování políček filmu Alois Nebel (2011), natočeného technikou rotoskopie. Pracuje též pro společnost Pragtique, která produkuje vkusné pražské suvenýry (nominace na cenu Czech Grand design 2017).

Radana Litošová (1975) se v nakladatelství Labyrint věnuje především tvorbě pro děti. Od roku 2014 spolu s Johanou Švejdíkovou tvoří duo šéfredaktorek čtvrtletníku Raketa. Píše texty, básničky, vytváří hry, šifry, hádanky a připravuje rukodělné příspěvky. V letech 2010–2012 byla editorkou webu o moderním rodičovství Little Modernist; předtím publikovala příběhy, pohádky, básničky a písničky na svém blogu.

RAKETA – HRAVÁ KNIHA PRO DĚTI
96 stran
Praha, Labyrint / Raketa 2018
Ilustroval kolektiv autorů
ISBN:978-80-86803-46-3
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace