Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Rajčaťáci a BanániPetr Váša

Možná i hrozilo, že by se Metéte, Kája, Káj a Zrz mohli přes léto trochu nudit, ale když si začali říkat Strážci ráje a naučili se sbírat slova a zvuky, lovit duchy, fotit očima a tancovat, jak jim zrovna srdce velí, začaly se dít věci. Přípravy na rozhodující souboj s konkurenční partou Banánů, kteří napodobují Mirandu O., rapují a jsou vlastně dost cool, si vyžádají spoustu práce a pořádnou dávku odhodlání – co všechno ale při cestě za skvělou a originální performancí zažijí! Zvítězí se svým vystoupením Rajčaťáci, nebo Banáni? A jak do toho všeho zasáhne dědeček a tak trochu kouzelný kocour Felíny? Petr Váša využívá hravé vyprávění o jednom velkém prázdninovém dobrodružství k představení principů svého „fyzického básnictví“, činí tak ale natolik zábavně a živelně, až to čtenáře přímo láká vyzkoušet, začít si do rytmu odříkávat „Vítr vane, listí šustí“ a poddat se okamžiku. Takovou výzvou jsou ostatně i rámující návodné pasáže, kdy se jeden ze Strážců, Káj, při zapisování svých vzpomínek přímo obrací na čtenáře. Elegantně vypravenou knihu „akorát do kapsy“ doplňují zdařilé, neidealizující ilustrace
Magdaleny Rutové.

Petr Váša (1965) je brněnský básník, textař, hudebník a vysokoškolský pedagog, propagátor „fyzického básnictví“ a improvizačního experimentu, frontman, duše a srdce hudebního uskupení Ty syčáci!, zpěvák skupiny Jasná páka. Vydal již řadu knih pro dospělé (nedávno např. básnickou sbírku Štěstí, 2021 nebo prózu Idealisti, 2018), Rajčaťáci a Banáni jsou jeho první prózou určenou dětským čtenářům.

Magdalena Rutová (1988) vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP v Praze. Založila a provozuje linorytovou fotobanku Linostock, svými ilustracemi doprovodila např. knihu Do vesmíru! Jakuba Čermáka (2017), Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse Marka Tomana (2019, Zlatá stuha za výtvarnou část) či prózu pro děti Rajčaťáci a Banáni Petra Váši (2023). Úspěch sklízí i její autorská tvorba, audiokniha
s dokreslovacím sešitem Radio BUCH (2018) či velkoformátová Já, chobotnice (2022), dvojnásobně oceněná Zlatou stuhou za literární část v kategorii beletrie pro děti a rovněž jako výtvarný počin roku. 

Rajčaťáci a Banáni
Ilustrátor: Magdalena Rutová
224 stran
Brno, Host 2023
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-275-1452-6
Věk: (9+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace