Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

RACKOMIXMilada Rezková, Lukáš Urbánek

Doktor Racek není klacek! Díky němu vznikl macek – přesněji „kompletní nálož“ všech devatenácti komiksů, jimiž se už zaskvěl v časopise Raketa. Když totiž jako svědomitý pediatr ošetří bolístky v ordinaci, sedne na motorku a žene se konat dobré skutky mezi horolezce, vodáky a paleontology, na maškarádu, na fotbalový plácek, ba i na okruh Moto GP. Milada Rezková s Lukášem Urbánkem „rackomix“ prokládají tu a tam veršovaným, vždy však inspirativním poučením, vlídným stejně jako výchovné triky tohoto baviče osazenstva mateřských škol. Nádavkem přihodili nejen možnost vybrat si ze dvou obálek souboru tu, jež adresátovi barevně víc lahodí, ale hned zkraje Rackovy krasojízdy i nový příběh dvacátý. Vyplyne z něj, za jak pohnutých okolností přišel oblíbený léčitel chmur na svět, že u toho byla havajská košile – a Morgensternova košilela – a taky rybářský rod Popperových od Berounky, kteří se občas mihnou tímhle adrenalinovým albem ve stylu dada.

Milada Rezková (1979), absolventka oboru jazyková a literární kultura na PedF Univerzity Hradec Králové, pracovala mj. jako produkční v Galerii Rudolfinum. S výtvarníkem Lukášem Urbánkem vytvořila obrazové knihy Doktor Racek jede na prázdniny (2008), Doktor Racek na horách (2009) a Doktor Racek – Cesta kolem světa za 31 písmen (2016). Přispívají spolu i do časopisu Raketa. V knize Babočky (2010) nenásilně obrátili pozornost k nenahraditelnému poutu seniorů a nejmladší generace, v koláži Hurá na kajak! (2013, Zlatá stuha za výtvarný počin roku) hravě uctili dílo českého fotografa Ladislava Sitenského a v pojednání Velký bobek (2018) se vydali zkoumat taje metabolismu. Na hravé příručce o strachu Neboj, neboj! (2017) s nimi opět spolupracoval designér Jakub Kaše.

Lukáš Urbánek (1973) vystudoval filmovou a televizní grafiku na VŠUP. Specializuje se na filmovou animaci, pořádá komiksové dílny a podílí se na „babypunkovém“ projektu Kašpárek v rohlíku. Kromě mnohaleté výtvarné spolupráce s básnířkou Miladou Rezkovou, za niž byl odměněn třemi Zlatými stuhami, doprovodil např. soubor japonských kaidanů Strašidelný chrám v horách (2009) nebo komediální prózy Ema a pusinkový lupič (2015) a Vilém a porouchaný dědeček (2018) Rudolfa Krále. S komiksem Adamův deník zvítězil v soutěži o Nejkrásnější českou knihu roku 2007.

RACKOMIX
Ilustrátor: Lukáš Urbánek
136 stran
Praha, Labyrint / Raketa 2019
ISBN:978-80-86803-53-1
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace