Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

R.U.R.Karel Čapek

Mladá komiksová kreslířka přistoupila k adaptaci slavné Čapkovy hry velmi zodpovědně: dodržuje dělení do dějství a z textu příliš nevynechává. Přidává jen krátkou snovou pasáž, kam „přestěhovala“ část jednoho dialogu, a jednookénkové snové flashbacky, jimiž občas prolíná hlavní děj. I díky tomu přibližuje slavnou, ale místy zastarale působící hru současnému publiku. Depresivní tragédii apokalyptických rozměrů Čupová inscenuje jemnou, téměř veselou kresbou. Pro vizáž robotů autorka zvolila divadelní stylizaci – tedy stylizaci lidské fyziognomii bližší (i v divadle je hrají herci). R. U. R. tak ztrácí svou osudovou hrozivost a má více lehkosti, a přinejmenším v předehře až lehkomyslnosti, či dokonce mírné frivolnosti. Čupové pojetí také nenápadně aktualizuje postavu Heleny – jakožto idealistickou aktivistku, která nedohlédne důsledky svých činů a svým dobře míněným (humanistickým) jednáním uspíší budoucí katastrofu. Čapkovo poselství o tragédii ušlechtilých cílů, při jejichž dosahování se zapomíná na to, že ne všichni jsou stejně ušlechtilí, je stále platné a i z komiksu dobře čitelné.

Kateřina Čupová (1992) absolvovala ateliér animace na Fakultě multimediálních komunikací UTB ve Zlíně. Krátké komiksové práce publikovala v časopisech a sbornících AARGH!, Art+Antiques, Bublifuk, KomiksFest revue nebo Vějíř, za komiksové povídky Kašna (2015) a Druhý břeh (2019) získala českou výroční komiksovou cenu Muriel v kategorii krátký komiks.  R. U. R. je její první rozsáhlejší komiksovou knihou.

 

R.U.R.
Ilustrátor: Kateřina Čupová
256 stran
Praha, Argo 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-257-3340-0
Věk: (15+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace