Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Pták Noh a ptáček Nožička - Ohňový mužíček Pinďula PanďulaDaniela Fischerová

Básnířka a zkušená vypravěčka originálních příběhů pro děti vždy citlivě zohledňuje, pro koho píše: krátký pohádkový příběh o ptačích bratrech Nohovi a Nožičkovi, kteří vyzráli na lstivého ohňového mužíčka, jenž jim chtěl zapálit jejich les, cílí na nejmladší, předškolní čtenáře. V publikaci dominují výrazné barevné ilustrace Jakuba Kouřila, které si – pokud jde o hravost, nápaditost a rozvernost – nezadají s vybroušeným textem Daniely Fischerové. Krátké věty, občasný rým, zvukomalebná slova, hádanky, dialog v komiksových bublinách, přitom přirozeně živý, spontánní, kultivovaný jazyk. Nechybí napětí, silné emoce, humor. A pochopitelně poučení, že i ten nejmenší z nejmenších dokáže zvítězit a přemoci zlo.   

Daniela Fischerová (1948) vystudovala dramaturgii a scenáristiku na FAMU. Etablovala se jako oceňovaná dramatička, autorka rozhlasových her, básnířka a autorka knih pro děti. Jen v nakladatelství Meander jich od r. 2003 vydala již deset, snad nejznámější jsou Duhové pohádky (2003) a sbírka hravých básní Milion melounů (2011); obě ilustrované Irenou Šafránkovou, obě se již dočkaly druhého vydání. Svou dětskou poezií se hlásí k nonsensové tradici moderního českého básnictví. Zveršovala také několik leporel pro nejmenší.

Jakub Kouřil (1987) je filmový režisér, animátor a výtvarník. Po studiích ve Zlíně a v Paříži absolvoval Katedru animace na pražské FAMU. Ilustroval kouzelnou pohádku Pracháček Olgy Stankovičové (2015) a pro nakladatelství Meander příběh o Abrahamovi a Izákovi z edice ManaMana, také několik knih Daniely Fischerové (Ochechule s ukulele, 2018, rýmované leporelo Plác! Tác! Bác!, 2019, či Vúdúlínek, 2020).

Pták Noh a ptáček Nožička - Ohňový mužíček Pinďula Panďula
Ilustrátor: Jakub Kouřil
32 stran
Praha, Meander 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-143-3
Věk: (3+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace