Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Psí dnyJana Jašová

Obézní Rebeka Voříšková musí stůj co stůj přečkat červencová vedra, a tak jí nezbývá než se ukrýt i se špeky a mindráky na domácí zahrádce. Ovšem čaromoc prázdnin předčí i sen noci svatojánské. Zoufale osamělou šesťačku osloví psí pokolení, jež má po pradávné havárii kosmické lodi konečně šanci doletět na Zaslíbenou planetu, i kdyby to znamenalo dát natrvalo sbohem pozemským páníčkům. Dívčina expedice z maloměstského Kostelce až do jámy lvové v Praze, kde je k mání šém do řídicího pultu dobře zapikolované rakety, přerůstá v outsiderskou komedii zesílenou asistencí uštěpačného jezevčíka, mluvící černé micky, zamlklého spolužáka a všehoschopné Vietnamky. Tohle souručenství se bez přestání peskuje, kočkuje i polidšťuje, zatímco padouši chystají odvetu se zavilostí bulteriérů. Co na to Velký Gatsby v pidiprovedení? Honička stíhá honičku, vysmívaný „metráček“ se stává div ne Xenou a poměrně sourodá parta zjistí, že být jiný není takové stigma. A jejich vrstevníci ocení, že pupek Evropy stále vyznává ono blahodárné sousedské pošťuchování, které tak neskonale bavilo Karla Poláčka.

Jana Jašová (1968) po dokončení studia žurnalistiky na FSV UK pracovala jako nakladatelská redaktorka a šéfredaktorka měsíčníku pro dětské milovníky angličtiny Sunny speaks English. Coby překladatelka zprostředkovala mládeži přes stovku anglickojazyčných románů rozličných žánrů. Za převod Zrádce přísahy, pátého svazku pravěké hexalogie Michelle Paverové Letopisy z hlubin věků, získala Zlatou stuhu za nejlepší překlad roku 2010 a byla zapsána na Čestnou listinu IBBY. Autorka psychologických próz Kroky, co slýcháš (1997) a Babí slet (2000) se groteskou Psí dny nyní prezentuje i čtenářům školou povinným.

Andrea Tachezy (1966) vystudovala ateliér animovaného filmu na VŠUP. Ilustrátorské činnosti se intenzivně věnuje od roku 2005. Dosud doprovodila na čtyři desítky knih převážně pro nejmenší, pro něž vytváří také nápadité papírové, dřevěné a textilní hračky nebo dekorace. Za trojrozměrné leporelo Ferdinande! (2013, Čestná listina IBBY 2016) s verši Robina Krále, za ilustrace k pohádce Ivana Binara Bořivoj a blecha Fló (2014) a za koláže ke knize Jany Šrámkové Dům číslo 226 (2017) získala Zlatou stuhu. Mládež upoutala ilustracemi k detektivce Tormoda Haugena Zeppelin (2019).

Psí dny
Ilustrátor: Andrea Tachezy
272 stran
Praha, Meander 2020
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-7558-135-8
Věk: (OD 10 LET)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace