Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

První sníhRadek Malý

Každým rokem jsme znovu a znovu překvapeni první sněhem. K tomuto okamžiku se váže jednoduchý příběh dvou sourozenců, kteří poprvé zažijí ráno se sněhovou nadílkou. Vznikl podle námětu ilustrátorky Marie Štumpfové, autorem textového doprovodu se stal Radek Malý. Vypráví o jednom dni plném hrátek ve sněhu, fantazií o daleké Antarktidě, skleníku s ledovými květy, nad kterými stojí děti v úžasu. Skrývá dokonce i pointu, kterou nebudeme prozrazovat. Bilderbuch je kresebně a graficky výpravný, na obálce se třpytí vločky a matně kolorované kresby navozují čarodějnou atmosféru měnícího se zimního dne. Jako půvabná hádanka působí zvířecí stopy, které posely předsádku i zadní obálku.

Radek Malý (1977) vystudoval bohemistiku a germanistiku na FF UP v Olomouci. Pedagogicky působí na FSV UK a Vysoké škole kreativní komunikace. Jeho poslední sbírkou pro dospělé jsou Básně na děrné štítky (2022), překládá německé básníky (například Georga Trakla). Na melancholicky laděnou básnickou knihu Listonoš vítr (2011, Magnesia Litera 2012, Čestná listina IBBY 2014) navázal sbírkou Moře slané vody (obě s ilustracemi Pavla Čecha). S Renátou Fučíkovou vytvořil knižní portrét Franz Kafka – člověk své i naší doby (2017). Je autorem textů k Atlasu ohrožených živočichů (2017, ilustrace Pavla a Pavel Dvorští), který vyšel v několika zahraničních vydáních.

Marie Štumpfová (1984) vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP, věnuje se i grafickému designu. Obrázková kniha Jiřího Dvořáka Jak zvířata spí (2014) s jejími ilustracemi byla přeložena do několika jazyků a získala Zlatou stuhu. Publikaci Předpovídej počasí (2020) Dagmar Honsové a Martiny Součkové oživila nápaditou barevností instruktážních kreseb.

První sníh
Ilustrátor: Marie Štumpfová
40 stran
Praha, Běžíliška 2021
kniha, vázaná vazba
ISBN:978-80-88360-07-0 (Běžíliška)
Věk: (3+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace