Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PROPASTLenka Juráčková

Jeskyně sloužily pravěkým zvířatům i lidem jako útočiště a jejich dómy a spletité labyrinty dodnes ukrývají stopy dávného života, třebaže už v neolitu si člověk začal vytvářet daleko rafinovanější bydlení. Rodinný výlet za dědečkem do lázní, které sousedí s aragonitovými jeskyněmi a nejhlubší zatopenou propastí v zemi, se z víkendové idylky zahrnující i borůvkové knedlíky rychle mění v mysteriózní drama. V hloubi jeskyně nenarazí zvědavý průzkumník Jirka pouze na hnízdící netopýry a vrstevníky bloudící tudy už celé století, ale je nucen čelit i vlastním pochybnostem a černočerným obavám. Lenka Juráčková v knížce zasazené do prostoru Zbrašovské jeskyně a Hranické propasti vzdala hold prvním neohroženým objevitelům těchto komplexů, náročné práci současných speleologů – a v neposlední řadě tajemstvím z nitra Země, z nichž mnohá se dosud vzpírají odhalení.

Lenka Juráčková (1974) vystudovala češtinu a historii na FF UP, poté působila jako pedagožka na ZŠ a v současnosti je zaměstnaná jako průvodkyně a muzejní pedagožka v Muzeu Novojičínska. Publikovala básnické sbírky Sukně s hnědavými suky (2008) a Čemeřice (2014, nominace na Drážďanskou cenu lyriky). K dějinným zvratům minulého století se vyjádřila v románu Lizucha (2015) a v próze pro děti Kam zmizela Anna? (2016).

Tomáš Kučerovský (1974) po absolutoriu architektury na brněnském VUT pracoval jako hlavní grafik v herní společnosti Altar Interactive. Nyní je ve svobodném povolání. Zabývá se tvorbou divadelních a reklamních plakátů, stolních a deskových her, novinových stripů i knižních ilustrací. S Tomášem Prokůpkem založil komiksový sborník AARGH! a za vlastní komiksovou tvorbu získal cenu Muriel (2008). Jeho dosavadní dílo shrnuje monografie ZOOOM1 (2011). Ilustroval román Řvi potichu, brácho (2016) Ivony Březinové a komiks v albu kolektivu autorů Totální nasazení (2017).

PROPAST
Ilustrátor: Tomáš Kučerovský
80 stran
Praha, Paseka 2019
ISBN:978-80-7432-952-4
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace