Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PROJEKT PES (TEN MŮJ)Lucie Hlavinková

Honza zajisté není na světě sám, kdo by si přál mít psa navzdory kategorickému nesouhlasu rodičů, a knížka Projekt pes (ten můj) není prvním prozaickým zpracováním tohoto vděčného námětu. V čem tedy spočívají kvality prózy Lucie Hlavinkové? Nesporně v jemném smyslu pro humor a přirozeném projevu, s nimiž dětský vypravěč předestírá propracovaný projekt, jak změnit postoj otce a matky k vytouženému přírůstku do rodiny. Dále pak v nevtíravé didaktičnosti, s níž nás informuje o tom, jak užitečným pomocníkem může pes být a jakou péči vyžaduje. Při uskutečňování rafinovaného plánu chlapec odkryje i několik rodinných tajemství, takže se jeho vyprávění stává rovněž návodem, jak se vyrovnat se životními změnami, ztrátami a smutky. Vždyť „na světě je přece krásně“ – tak znělo zadání literární soutěže nakladatelství Albatros, v níž autorka s rukopisem zvítězila. Ilustrace Sylvy Francové potvrzují směs sebeironie, střízlivé realističnosti i nezdolného optimismu, jimiž se text vyznačuje.

Sylva Francová (1973) vystudovala grafiku a nová média na pražské AVU a výtvarnou výchovu na PedF UK, kde v současnosti přednáší. Za studií absolvovala stáže na uměleckých školách v Londýně a Ohiu. Získala Cenu Josefa Hlávky (2001) a zvítězila v bratislavské soutěži Portfolio Review (2007). Spoluzakládala časopis Fotograf. Vedle fotografie se věnuje ilustraci, autorské knižní tvorbě a grafice. Výtvarně mj. doprovodila soubory Kde se schovávají pohádky (2016) Magdaleny Reifové a Jana Vodňanského, Půlnoční pohádky (2016) Sáry Saudkové a prozatím trojdílnou sérii Projekt pes (2017–2018) Lucie Hlavinkové.

PROJEKT PES (TEN MŮJ)
Ilustrátor: Sylva Francová
72 stran
Praha, Albatros 2017
ISBN:978-80-00-04636-5
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace