Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PROČ NEHRAJE KING KONG PING-PONG?MILOŠ KRATOCHVÍL

Miloš Kratochvíl se v této sbírce, jejíž název napovídá průzračnou jazykovou hravost a téměř poťouchlost, vrací k poezii všedního dne pro děti menší i ty větší. Veršuje o lidských slabostech i obavách, zvířatech, o veselí v rodině a ve škole, prvních láskách a nezapomíná na smsky, které naše ratolesti doprovázejí v každém okamžiku. Občas se autorovy básně blíží k nonsensu („Myslím si, že kakabus nemá řídit autobus“), připomínají zlidovělá říkadla s aktuálním podtextem („Skákal pes přes oves, teď má těžkou depku, na polích sejou dnes jenom samou řepku.“), ve vážnějším tónu se soustředí na dospělost, ale s myšlenkou na dítě v nás (báseň Jednou). Kratochvílovy básně jsou blízké současným potřebám dětí v souladu s krédem, že smích je ozdravnou nutností lidského bytí. Knihu doprovázejí kresby Milana Starého, v nichž není nouze o detaily jdoucí za básně a zdárně rozvíjejí i vtipnou nadsázku.

Miloš Kratochvíl (1948) studoval žurnalistiku na UK, píše pro dětské televizní pořady. Realizoval četné scénáře k pohádkám a seriálům (Čaroděj z nafukovacího stromu, knižně 2008), podílí se na dětském TV pořadu Kouzelná školka (Františkova velká kniha pohádek, 2007). V pohádkové knize Modrý Poťouch (2010, 2019) vystupují zvláštní bytosti s trumpetkovým „našeptávadlem“, pro menší děti napsal vážnější fantasy o počítačové závislosti Zajatci stříbrného slunce (2015). Oblibu čtenářů si získala humorná pentalogie Pachatelé dobrých skutků (2009–2012). Jeho verše pro děti najdeme také v knížce Potkal kočkodán kočkonora (2000) nebo ve výboru Pes nám spadla (2012).

Milan Starý (1970) vystudoval češtinu a výtvarnou výchovu na PedF UK a působil jako pedagog a ilustrátor. Od roku 2000, kdy je ve svobodném povolání, spolupracuje zejména s nakladatelstvími 65. pole, Fragment, Albatros a Paseka. Jeho ilustrace provázely např. klukovské hrdiny pentalogie Miloše Kratochvíla Pachatelé dobrých skutků (2009–2011). Výtvarně se podílel na interaktivních knížkách Ester Staré Dům za mlhou (2013) a Ó, ó, ó, vajíčko! (2019), jež byly nominovány na Zlatou stuhu.

PROČ NEHRAJE KING KONG PING-PONG?
Ilustrátor: Milan Starý
108 stran
Praha, Triton 2019
ISBN:978-80-7553-737-9
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace