Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PROČ CHTĚL PTAKOPYSK DO SOLOPISK ANEB VYBRANÁ SLOVA PRO VYBÍRAVÉ DĚTIDaniela Kalinová

Bít, či nebýt? A nebudu bit? S vybranými neboli vyjmenovanými slovy bývá v naší mateřštině odjakživa potíž – musíme si je uložit do paměti a znalosti se poté s ohledem na všemožné odvozeniny ověřují v zapeklitých diktátech. Neméně vynalézavá kniha určená k jejich procvičování se snaží, aby se memorovací část české mluvnice v očích dětí polid - štila. S nástrahami „i“ a „y“ po záludně „obojetných“ souhláskách „b“ až „z“ – s přidanou stránkou s přejatými slovy na „f“, která také způsobují pravopisné nesnáze – se lze snáz vypořádat zásluhou rozmanitých povídek, básniček, komiksů, rébusů a rčení. Uživatelé se přitom dozvědí víc o sýčkovi nebo sýkorce, a budou-li mít syrový den, tak si natruc můžou udělat den sýrový, popřípadě se dozvědět, co se přihodilo Zbyňkovi, když si hrál v mobilu vybíjenou. S přispěním ilustrací se tak dá úlevně vyprsknout smíchy i nad větou, jež mučila školní generace bez rozdílu: „U jedné vily víly věnce vily a psi z vily na ně vyli.“

Daniela Kalinová (1972) vystudovala bohemistiku na FF UK a angličtinu na PedF UK. Oba předměty nyní vyučuje na pražském gymnáziu. V didakticky motivované prvotině na jazykové téma zúročila své pedagogické a rodičovské zkušenosti.

Martin Krkošek (1979) studoval knižní ilustraci v ateliéru Jiřího Šalamouna a Juraje Horvátha a v ateliéru animovaného filmu Jiřího Barty na VŠUP. V roce 2007 absolvoval stáž v ateliéru grafiky u Jiřího Lindovského na AVU a v roce 2011 byl dobrovolníkem v tvůrčí laboratoři Stanica Žilina-Záriečie, s níž spolupracuje dodnes. Založil grafickou dílnu Uutěrky, kde spolu s ženou Pavlou vytváří sítotisky a malonákladové knižní tituly. Žije a pracuje v Lietavské Lúčce. Vtipnou příručku o vyjmenovaných slovech Daniely Kalinové Proč chtěl ptakopysk do Solopisk aneb Vybraná slova pro vybíravé děti (2016) doprovodil nápaditými ilustracemi.

PROČ CHTĚL PTAKOPYSK DO SOLOPISK ANEB VYBRANÁ SLOVA PRO VYBÍRAVÉ DĚTI
Ilustrátor: Martin Krkošek
128 stran
Praha, Mladá fronta 2016
ISBN:978-80-204-3768-6
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace