Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PRO TEBEPAVEL ČECH

V podobě devatera dárků předkládá nové komiksové album Pavla Čecha devět reálných i fantaskních příběhů, které se nás až na jednu výjimku dotknou i beze slov. Okrová okénka přiznávají balicí papír nalezený u popelnic, na který je výtvarník opěvující ryzí čas dětství bez váhání nakreslil. Objevujeme v nich novou variaci na Rychlé šípy a zrod tajemného ježka v kleci, v Příběhu s dobrým koncem zase nepochopené a vysmívané klukovské snění, když přitom rodiče sami dovedou jenom holdovat pití a tupě zírat na televizi. Třešně jsou sice kratší rozsahem, ale nikoli sdělením – ocení je všichni, kdo touží s někým žít a zestárnout. Výjimečný zážitek přináší miniatura Lodičky zpodobňující dětské přátelství, které bylo násilně přerušeno válečnými událostmi, avšak v mysli jednoho z hrdinů trvá napořád.

Pavel Čech (1968) jakožto výtvarník- autodidakt působí od roku 2004 ve svobodném povolání. Úspěch pohádky O čertovi (2002) ho podnítil k vytvoření více než 20 autorských knih a komiksů pro děti a mládež, mj. příběhů O zahradě (2005), O klíči (2007), Tajemství ostrova za prkennou ohradou (2009) nebo pásma Dědečkové (cena Muriel za nejlepší kresbu 2011). Hravé rozpracování námětů foglarovek prokázal mj. ve čtveřici komiksových sešitů Dobrodružství Rychlé Veverky (2013–2016). Za komiks Velké dobrodružství Pepíka Střechy o síle přátelství a fantazie obdržel Magnesii Literu 2013. V prémiemi ověnčeném komiksu A (2016, cena Muriel za nejlepší původní knihu a Zlatá stuha za komiks) beze slov varuje před totalitní zvůlí. Jeho obrazy též inspirovaly básníka Radka Malého k tvůrčímu dialogu ve sbírce Poštou havraní (2018).

PRO TEBE
104 stran
Havlíčkův Brod, Petrkov 2018
ISBN:978-80-87595-69-5
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace