Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PŘÍRUČKA MLADÉHO HLEDAČEEVA PRCHALOVÁ – EVA KOŤÁTKOVÁ

Napínavý román pro mladší náctileté by se dal s trochou nadsázky nazvat zbeletrizovaným kurzem psychoanalýzy pro nepolíbené začátečníky. S dospívajícím Julkem, který s upřímností posledních měsíců „věku nevinnosti“ pátrá po pohřešovaném dědečkovi, jenž se před dvaceti lety nevrátil z nákupu, se nejprve vydáváme až do energeticky mocného nitra egyptských pyramid. Hned poté mu Eva Prchalová jako správná koučka předepíše i neméně objevnou expedici do zákrutů zatím nepříliš ovládané duše, kde to vře touhou vyznat se v desítkách nových podnětů. Chlapce vedle společníků Helmuta a Aliny provázejí skarabeus, tajnosnubná Příručka mladého hledače i koláže Evy Koťátkové, v nichž uznávaná výtvarnice Julkovy ztráty a nálezy interpretuje podle toho, jak se s příchodem puberty mění hrdinovo nazírání světa.

Eva Prchalová (1974) vystudovala činoherní herectví na JAMU, po angažmá na menších scénách však umělecké ambice přesunula do oblasti autorské. Ve hře Ažura – Das Volkslied (2009) zobrazila soudobé zmatení jazyků. Drama o manželské krizi Závrať (2010) bylo v soutěži o Ceny Alfréda Radoka vyhodnoceno jako nejlepší původní hra roku. Za knihu Hromnice aneb Příběh tajemné stopařky (2010) získala učitelskou cenu SUK za přínos k rozvoji dětského čtenářství. Za prózu Cesta svatým Vít-ahem (2013) byla nominována na Magnesii Literu v kategorii pro děti a mládež.

Eva Koťátková (1982) absolvovala AVU, stáže na akademiích v Salcburku, San Francisku a ve Vídni a dále doktorandské studium na VŠUP. Laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého a Ceny Josefa Hlávky (obě 2007) se zajímá o vztah umění a outsidera, jak doložila samostatnými výstavami Sněz mě (Brno), Jelenovi pivo neleJ (Praha) či Zrodila se Hrůzokráska (Lyon). Ilustrovala beletristické knihy svého otce, filozofa Petra Koťátka, např. Casanova (2007) a Wormsův svět (2009). Jazykem koláže se v díle Pictorial Atlas of a Girl Who Cut a Library into Pieces (2015) vyjádřila k přebujelosti byrokracie.

PŘÍRUČKA MLADÉHO HLEDAČE
Ilustrátor: Eva Koťátková
296 stran
Praha, Paseka 2017
ISBN:978-80-7432-861-9
Věk: (12+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace