Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PŘÍBĚHY DVANÁCTI MĚSÍCŮJosef Krček

Pohádka O dvanácti měsíčkách, zapsaná Boženou Němcovou původně na Slovensku, posloužila autorovi a ilustrátorce jako rámec k vyprávění o folkloru, jenž se váže k jednotlivým měsícům roku. Každý z nich je uvozen mezinárodním názvem (a jeho etymologickým výkladem) a hned nato se výběrově charakterizují pohanské i křesťanské svátky, příslušné slavnosti a obyčeje, které k němu patří. Březen je tak například opředen pranostikami vážícími se k obdělávání půdy a stává se příležitostí pro pozapomenutou řehořskou koledu žáků a kantora, rozšířenou v západní Evropě. Květen je plně ve znamení májek a prvních lásek, ale dostane se i na vysvětlení původu novějšího svátku matek. Srpen, čas dožínkových slavností, bývá uctěn četnými svatbami – na jednu pravou „šumavskou“ se všemi náležitostmi zavítáme. Ve výbavě knihy, jejíž ilustrační složka se barevně proměňuje s ročními obdobími, došlo i na notové záznamy písní a recepty.

Josef Krček (1946) vystudoval hru na klarinet na Státní konzervatoři v Plzni, působil v mnoha orchestrech, jako učitel hudby a redaktor Supraphonu. Od roku 1969 byl členem tanečního souboru Chorea Bohemica, který založil jeho bratr Jaroslav, a od roku 1975 s ním také hraje v komorním tělese Musica Bohemica. Prosadil se jako skladatel filmové i rozhlasové hudby a věnuje se též muzikoterapii a interpretaci dobových skladeb (soubor Chairé). Český folklor dětem přiblížil v knihách Špalíček lidových písní (2008), Písničky pro nejmenší (2010) a Vánoce – Putování do Betléma (2011, s R. Fučíkovou).

Renáta Fučíková (1964) vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, od roku 2016 pedagogicky působí na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Mezi její nejvýznamnější autorské knihy, ve kterých se zaměřuje zejména na naučnou produkci pro mládež, patří Tomáš Garrigue Masaryk (2006), Jan Amos Komenský (2008), Historie Evropy – Obrazové putování (2011, společně s Danielou Krolupperovou), Antonín Dvořák (2012), Praha v srdci (2015), Historie Čechů v USA (2019) a zatím třísvazková řada Největší dramatici, kterou zahájily svazky Shakespeare (2016) a Moliere & (2017). Za své práce posbírala řadu prestižních ocenění, doma i v zahraničí.

PŘÍBĚHY DVANÁCTI MĚSÍCŮ
Ilustrátor: Renáta Fučíková
128 stran
Praha, Albatros 2015
ISBN:978-80-00-04104-9
Věk: (8+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace