Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PŘÍBĚHOSTROJRené Nekuda

Na Příběhostroji Reného Nekudy se podílela čtveřice ilustrátorek, z nichž tři jsou propojeny s „časopisem pro děti chytrých rodičů“ Raketa – Johana Švejdíková je spolušéfredaktorkou, Aneta Františka Holasová a Marie Urbánková do něj pravidelně přispívají. Zadání z každé dvoustrany knihy lze tvořivě dokončit, anebo využít jako podklad pro vlastní kreaci. V každém rohu se nabízí slovo nebo sousloví, která mají stálá místa: postavy jsou určeny vlevo nahoře, dějiště vlevo dole, kdežto vpravo nahoře jsou k dispozici rekvizity a vpravo dole činnosti či vlastnosti. Losuje se jednoduše: hráč svazek namátkou otevře a náhoda ho – tak jako kostky v populární hře Dixit! – vybídne nejen k vyprávění, ale i ke kreslení, k psaní, lepení a skládání. Nezletilí i zletilí bajkaři, kteří se tu postupně školí do čtyř stupňů výřečnosti od nováčka až po mistra, při tom narazí na detektiva, piráta, kouzelníka, lupiče-dobroděje, zmateného učitele nebo vysloužilého vlkodlaka.

René Nekuda (1986) absolvoval pražskou Literární akademii. Píše povídky a divadelní hry, od roku 2011 vyučuje tvůrčí psaní a pro online kurzy připravuje vlastní metodické materiály. Praktické rady, náměty a cvičení k povzbuzení tvořivosti nabízí jeho Kreativní zápisník (2017), vycházející z autorovy lektorské praxe. Tvůrčí energii uplatňuje rovněž jako moderátor, dramaturg a blogger.

Aneta Františka Holasová (1985) vystudovala ilustraci a grafiku na Fakultě umění a designu ZČU v Plzni. Upozornila na sebe už debutem Lumír včelaří aneb Medový slabikář (2013). Ilustrovala též příběh české hymny Josefa Kajetána Tyla Kde domov můj (2018) a nové vydání (2019) pohádky Zvířátka z malinové paseky Jiřího Kahouna. Spolupracuje s časopisem Raketa.

Tereza Lukešová (1993) vystudovala ilustraci a grafiku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Vytvořila též ilustrace k úspěšnému Kreativnímu zápisníku Reného Nekudy.

Johana Švejdíková (1977), vystudovaná módní návrhářka, se věnuje ilustraci, grafice a potisku látek. Podílela se mj. na výrobě filmu Alois Nebel (2011). Od roku 2014 je s Radanou Litošovou šéfredaktorkou čtvrtletníku Raketa a spolueditorkou stejnojmenného knižního výboru (2018) jeho komiksů a zábavných úkolů.

Marie Urbánková (1995) studuje v ateliéru filmové a televizní grafiky na VŠUP a věnuje se knižní ilustraci, animaci, pořádání workshopů a výtvarných dílen pro děti. Spolupracuje s časopisem Raketa. Ilustracemi doprovodila pohádku Milady Rezkové Tajemství za sněhovým knírkem (2017). Za ilustrace ke knize Jany Klimentové Trable s tátou (2018) získala Zlatou stuhu, za knihu Jedééém! (2018) byla nominována na výroční cenu Czech Grand Design.

PŘÍBĚHOSTROJ
Ilustrátor: Aneta Františka Holasová
Ilustrátor: Tereza Lukešová
Ilustrátor: Johana Švejdíková
Ilustrátor: Marie Urbánková
136 nečíslovaných stran
Praha, Labyrint / Raketa 2019
ISBN:978-80-86803-52-4
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace