Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PŘÍBĚHOSTROJRené Nekuda

Na Příběhostroji Reného Nekudy se podílela čtveřice ilustrátorek, z nichž tři jsou propojeny s „časopisem pro děti chytrých rodičů“ Raketa – Johana Švejdíková je spolušéfredaktorkou, Aneta Františka Holasová a Marie Urbánková do něj pravidelně přispívají. Zadání z každé dvoustrany knihy lze tvořivě dokončit, anebo využít jako podklad pro vlastní kreaci. V každém rohu se nabízí slovo nebo sousloví, která mají stálá místa: postavy jsou určeny vlevo nahoře, dějiště vlevo dole, kdežto vpravo nahoře jsou k dispozici rekvizity a vpravo dole činnosti či vlastnosti. Losuje se jednoduše: hráč svazek namátkou otevře a náhoda ho – tak jako kostky v populární hře Dixit! – vybídne nejen k vyprávění, ale i ke kreslení, k psaní, lepení a skládání. Nezletilí i zletilí bajkaři, kteří se tu postupně školí do čtyř stupňů výřečnosti od nováčka až po mistra, při tom narazí na detektiva, piráta, kouzelníka, lupiče-dobroděje, zmateného učitele nebo vysloužilého vlkodlaka.

René Nekuda (1986) absolvoval pražskou Literární akademii. Píše povídky a divadelní hry, od roku 2011 vyučuje tvůrčí psaní a pro online kurzy připravuje vlastní metodické materiály. Praktické rady, náměty a cvičení k povzbuzení tvořivosti nabízí jeho Kreativní zápisník (2017), vycházející z autorovy lektorské praxe. Tvůrčí energii uplatňuje rovněž jako moderátor, dramaturg a blogger.

Aneta Františka Holasová (1985) debutovala autorskou knihou Lumír včelaří (2013), která byla přeložena do několika jazyků a autorce vynesla nominaci na Zlatou stuhu. Vedle vlastních autorských publikací s protagonisty z říše hmyzu (Pohádka o Ipsíkovi, 2016, Motýl, který neuměl létat, 2019) ilustrovala řadu příběhů pro děti, např. Kde domov můj: Příběh hymny (2018), Tonča a krasojezdec (2019) Robina Krále či knihy Jiřího Kahouna Zvířátka z malinové paseky (nové vydání z roku 2019) a Medvídek Popo (2019).

Tereza Lukešová (1993) vystudovala ilustraci a grafiku na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Vytvořila též ilustrace k úspěšnému Kreativnímu zápisníku Reného Nekudy.

Johana Švejdíková (1977), vystudovaná módní návrhářka, se věnuje ilustraci, grafice a potisku látek. Podílela se mj. na výrobě filmu Alois Nebel (2011). Od roku 2014 je s Radanou Litošovou šéfredaktorkou čtvrtletníku Raketa a spolueditorkou stejnojmenného knižního výboru (2018) jeho komiksů a zábavných úkolů.

Marie Urbánková (1995) studuje grafiku a vizuální komunikaci na VŠUP. Spolupracuje s časopisem Raketa. Ilustruje knížky pro děti v pestrém žánrovém rozpětí: např. poetický příběh Milady Rezkové Tajemství za sněhovým knírkem (2017), nonsensovou pohádku Noemi Cupalové Zvíře, které není vidět (2020), prózu Jany Klimentové Trable s tátou (2017, Zlatá stuha) či dopravní leporelo Ester Staré Jedééém! (2018, nominace na prémii Czech Grand Design).

PŘÍBĚHOSTROJ
Ilustrátor: Aneta Františka Holasová
Ilustrátor: Tereza Lukešová
Ilustrátor: Johana Švejdíková
Ilustrátor: Marie Urbánková
136 nečíslovaných stran
Praha, Labyrint / Raketa 2019
ISBN:978-80-86803-52-4
Věk: (5+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace