Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Přeřekadla (Komiksový průvodce příslovími)Štěpánka Jislová

Přeřekadla Štěpánky Jislové jsou útlou knížkou plnou tradičních českých rčení a přísloví, které však zůstávají jen „nakousnuté“, nedořečené. Doplnit si je čtenář musí sám. Podobně jako v kvízu máme na výběr ze tří nebo čtyř odpovědí, respektive ilustrací. Správná je jen jedna, nad těmi ostatními se ovšem zaručeně pobavíme. Vždyť přece: nemusí pršet, stačí holub na střeše? Nebo snad: kdo chce psa bíti, v apatyce nekoupí? Pokud si přece jen nejsme jistí, na konci knihy je klíč. Seznam správných pořekadel ovšem možná ani nevyužijeme, protože splést se v Přeřekadlech neznamená chybu, nýbrž legraci. Zkomolená přísloví jsou doprovázena originálními černobílými ilustracemi a rozhodně neslouží pouze k jednorázovému přečtení. Jsou plná půvabných nedorozumění, ke kterým se budou rádi vracet čtenáři nejen dětští.

Štěpánka Jislová (1992) vystudovala Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni a patří mezi novou generaci českých komiksových autorů. Ilustrovala řadu knih pro děti a mládež a její práce vycházejí v českých i zahraničních komiksových sbornících. V letošním roce ilustrovala nové vydání publikace Pražské ptactvo popraveného ornitologa Veleslava Wahla. V roce 2016 doprovodila svými ilustracemi historický komiks Pavla Kosatíka Češi 1938 (Jak Beneš ustoupil Hitlerovi), o rok později vydalo nakladatelství Meander její vlastní komiks Klášter Nejsvětějšího srdce. Za komiks Bez vlasů (2020) získala spolu se scenáristkou Terezou Drahoňovskou cenu Muriel za nejlepší český komiks roku. Štěpánka Jislová je spoluzakladatelkou organizace propagující českou komiksovou tvorbu a věnuje se také návrhům tetování, potiskům oblečení a další grafické činnosti.

Přeřekadla (Komiksový průvodce příslovími)
Ilustrátor: Štěpánka Jislová
32 stran
Praha, Meander 2021
kniha, brožovaná vazba
ISBN:978-80-7558-164-8
Věk: (6+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace