Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PŘEKLEP A ŠKRALOUPTomáš Končinský – Barbora Klárová – Daniel Špaček – Petr Štěpán

Věci bez výjimky stárnou – a svět s tím nic nenadělá. Málo se ovšem ví, že veškeré rozkladné procesy mají na svědomí skřítci entropíci, neviditelní škodiči z povolání. Vyprávění dosud školou povinného entropíka Překlepa nám dá nahlédnout nejen do vzdělávacích osnov těchto horlivých ničitelů, avšak dobereme se v něm i skličujícího zjištění, že právě dřina těchto skřítků nutí děti nad polámanými hračkami či zkaženými narozeninovými dorty plakat. Spoluautoři příběhu ověnčeného cenami Magnesia Litera i Zlatá stuha vsadili na pohádku plnou poťouchlých úhlů pohledu, neutuchajícího bince a pidilidí připomínajících kresbičky Jaromíra Zápala ke knížkám o Neználkovi. Desítky vtípků po okrajích textu umocňují Překlepovu výpravu do míst, kde by mohli se špindírou Škraloupem a hovniválem Mořicem zastavit Zub času a s ním i zákony fyziky. Jenže – nezaleknou se v bezčasí věčné tmy?

Tomáš Končinský (1978) absolvoval katedru scenáristiky a dramaturgie na FAMU. Pracuje jako televizní dramaturg a scenárista, hlavně pro dětský kanál ČT :D. Za scénář k filmu Schmitke (2015) byl nominován na cenu Český lev. Je duchovním otcem Kustodky Květy, jejíž neuvěřitelná nedobrodružství z galerijní židle vyhrála cenu Muriel za nejlepší komiksový strip roku 2014.

Barbora Klárová (1983) vystudovala PedF UK a působila mj. jako učitelka, překladatelka a textařka. Nyní se věnuje především scenáristice a dramaturgii pro dětský televizní kanál ČT :D (pořady Černobílo, NoNoNo!, Planeta Yó, Tamtam apod.).

Petr Štěpán (1979) vystudoval obor písmo a typografie na VŠUP. V letech 2004 a 2014 byl členem Studia Najbrt. Držitel cen Czech Grand Design a Český lev je tvůrcem vizuálního stylu České televize, festivalu Pražské jaro (v letech 2010–2013), společnosti ČD Cargo a také identity a orientačního systému Českých drah.

Daniel Špaček (1977), absolvent AVU a autor mezinárodně oceňovaného vizuálního stylu stanice ČT :D (2013), vytváří a režíruje sérii NoNoNo! (2017). Podílel se na televizních seriálech Černobílo (2015) a KOSMO (2016). Věnuje se i elektronické hudbě (album Mythematica).

PŘEKLEP A ŠKRALOUP
Ilustrátor: Daniel Špaček
Petr Štěpán
120 stran
Praha, Albatros 2016
ISBN:978-80-00-04502-3
Věk: (6+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace