Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PŘEDVEČER SVATÉHO MIKULÁŠELUKÁŠ CSICSELY – NIKOLA LOGOSOVÁ

Útlá próza Lukáše Csicselyho se odehrává o magickém večeru spjatém s mikulášskou nadílkou. Pro radost mamince Petr ještě poslušně odrecituje básničku trojici převlečených sousedů a vyslouží si balíček sladkostí, avšak to pravé mikulášské dobrodružství si slibuje od výpravy s partou starších kamarádů na sídliště. Rej podnapilých čertů v zasněžených ulicích posetých nedopalky a petardami lemuje hochovu průzkumnou výpravu do světa dospělých – kde se nelehko rozpoznávají andělské duše, stejně jako je pod maskami obtížné odlišit ďábly falešné od těch pravých. Petr se z divoké vřavy vrací zbitý, přestože neinkasoval jedinou ránu. Způsobem vyprávění ve filmových obrazech se smyslem pro vizuální detail, necenzurovaným jazykem prepubertálních hrdinů a hlavně nepřikrášleným vyústěním, v němž dospívání získává hořkou pachuť, připomíná autorova novela tvorbu Jana Procházky a Oty Hofmana, které české literatuře pro mládež před půlstoletím otevřely nové možnosti výrazu.

Lukáš Csicsely (1989) absolvoval filmová studia a estetiku na FF UK a na FAMU dokončuje studium oboru scenáristika a dramaturgie. Od roku 2016 vyučuje scenáristiku na SPŠST v Praze. Pro Český rozhlas píše dokumentární dramata z oblasti historie a pro pořad Hajaja připravil sérii Metamorfórky. Dospělým věnoval prózu Svátek (2016). Mladším dětem jsou určeny dvojjazyčná česko-anglická kniha Nejprv práce, potom zábava (2017) a strašidelný příběh Čmuk (2018); ke čtenářům středního školního věku se obrací novelou Předvečer svatého Mikuláše (2017).

Nikola Logosová (1992) vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze a věnuje se ilustrování knih, grafice, plakátům a autorským knižním projektům. Za cestovní deník New York Zine získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha (2018). Ilustrovala knihy pro děti (Rekomando Robina Krále, 2015, Předvečer svatého Mikuláše Lukáše Csicselyho, 2017 či Pozor, doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech, 2019) i pro dospělé (Poslední důvod, proč se nezabít trojice Petr Cífka, Jiří Vaněk a Anna Vodrážková, 2018).

PŘEDVEČER SVATÉHO MIKULÁŠE
Ilustrátor: Nikola Logosová
72 stran
Praha, Meander 2017
ISBN:978-80-7558-029-0
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace