Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PŘEDVEČER SVATÉHO MIKULÁŠELUKÁŠ CSICSELY – NIKOLA LOGOSOVÁ

Útlá próza Lukáše Csicselyho se odehrává o magickém večeru spjatém s mikulášskou nadílkou. Pro radost mamince Petr ještě poslušně odrecituje básničku trojici převlečených sousedů a vyslouží si balíček sladkostí, avšak to pravé mikulášské dobrodružství si slibuje od výpravy s partou starších kamarádů na sídliště. Rej podnapilých čertů v zasněžených ulicích posetých nedopalky a petardami lemuje hochovu průzkumnou výpravu do světa dospělých – kde se nelehko rozpoznávají andělské duše, stejně jako je pod maskami obtížné odlišit ďábly falešné od těch pravých. Petr se z divoké vřavy vrací zbitý, přestože neinkasoval jedinou ránu. Způsobem vyprávění ve filmových obrazech se smyslem pro vizuální detail, necenzurovaným jazykem prepubertálních hrdinů a hlavně nepřikrášleným vyústěním, v němž dospívání získává hořkou pachuť, připomíná autorova novela tvorbu Jana Procházky a Oty Hofmana, které české literatuře pro mládež před půlstoletím otevřely nové možnosti výrazu.

Lukáš Csicsely (1989) vystudoval estetiku a filmovou vědu na FF UK a scenáristiku na FAMU. Nyní vyučuje na SPŠ Panská. Píše scénáře k filmům, seriálům i rozhlasovým pořadům a také knihy pro děti i dospělé (debut Svátek, 2016, groteska Nejkrásnější pohřeb Jana Huga, 2020). Pro děti publikuje mj. v nakladatelství Pop-Pap (Oskare, Plav!, Pan Bartoš, Listonoš, obojí 2017, Báchrobky, Pouťovky, obojí 2019) či Meander (Předvečer svatého Mikuláše, 2017). V r. 2018 část Metamorfórků odvysílal Český rozhlas v rámci pořadu Hajaja.

Nikola Logosová (1992) vystudovala ateliér ilustrace a grafického designu na VŠUP v Praze. Za cestovní deník New York Zine získala první místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2017. Výtvarně doprovodila řadu knih pro děti, mj. Předvečer svatého Mikuláše (2017) Lukáše Csicselyho, Klub divných dětí (2019) Petry Soukupové nebo uměleckonaučnou knihu Pozor, doktor! Dějiny medicíny v sedmi dnech (2019) Petra Svobodného a kol., za niž získala Zlatou stuhu.

PŘEDVEČER SVATÉHO MIKULÁŠE
Ilustrátor: Nikola Logosová
72 stran
Praha, Meander 2017
ISBN:978-80-7558-029-0
Věk: (10+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace