Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PŘEDPOVÍDEJ POČASÍDAGMAR HONSOVÁ & MARTINA SOUČKOVÁ

Předpověď počasí nás zajímá každé ráno bez rozdílu věku, předurčuje nejen naše oblečení na celý den s otázkou, zda si vezmeme pláštěnku nebo deštník, ale je významná pro zemědělce (pozor na „ledové muže“ v květnu), práce ve venkovních prostorech nebo kulturní a tělesné zábavy. Povětrnostní události bývají bohužel na naší planetě i příčinou lidských a ekonomických tragédií. Autorky pojímají předpovědi zeširoka od dob antiky, jejích prvních představitelů (i zde nalezneme Aristotela ze Stageiry) až k současné éře meteorologických družic. Předkládají pojmy související s počasím a struktury předpovědí, všímají si i dávných pranostik a převratných dat v této oblasti, i co se týče televizního přenosu. Nutno ocenit barevnost instruktážních kreseb Marie Štumpfové s převládající zelenkavou, růžovou a žlutou a dva dětské průvodce, kteří si navzájem sdělují své poznatky a přibližují počasí tak, jak jej vnímáme i vzhledem k našemu biorytmu. Na závěr autorky nabízejí návody: můžeme si vyrobit třeba psychrometr pro měření vlhkosti vzduchu nebo zcela obyčejný sněhometr.

Dagmar Honsová (1980) vystudovala Agronomickou fakultu České zemědělské univerzity. Skoro patnáct let připravuje předpovědi počasí ve společnosti Meteopress a spolupracuje s různými zpravodajskými médii. O meteorologii připravuje vzdělávací programy pro školy.

Martina Součková (1982) je absolventkou tělesné kultury na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pracuje v Českém hydrometeorologickém ústavu. Trénuje mládež ve veslování.

Marie Štumpfová (1984) vystudovala ateliér ilustrace a grafiky na VŠUP, věnuje se i grafickému designu. Obrázková kniha Jiřího Dvořáka Jak zvířata spí (2014) s jejími ilustracemi byla přeložena do několika jazyků a získala Zlatou stuhu. Publikaci Předpovídej počasí (2020) Dagmar Honsové a Martiny Součkové oživila nápaditou barevností instruktážních kreseb.

PŘEDPOVÍDEJ POČASÍ
Ilustrátor: Marie Štumpfová
120 stran
Praha, Paseka 2020
ISBN:978-80-7432-976-0
Věk: (10+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace