Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PRAVIDLA SKUTEČNÝCH NINJŮPETRA ŠTARKOVÁ

Do 4. B přišel nový žák Ivoš. Hned se stane terčem několika drobných neškodných žertů, když však reaguje popudlivě a agresivně, postupně se stává třídním vyvrhelem. Jeho spolužáci přitom nevědí, jak těžký má život: s matkou utekli od otce alkoholika a nemají peníze ani na jídlo, natož na školní pomůcky nebo značkové oblečení. Ivoš naštěstí objeví knihu o japonských bojovnících ninja, jimž by se rád vyrovnal. Také se mu začne věnovat sociální pracovnice Lenka, která dokáže příběhy ninjů a prvky jejich filozofie a bojového umění vztáhnout na chlapcův všednodenní život. Příběh je zčásti vyprávěn pohledem Ivoše, častěji je však vypravěčem trochu obtloustlý, ale dobrosrdečný Hynek, kterému dlouho nedochází, v jakých se Ivoš nachází problémech. Psycholožka a spisovatelka Petra Štarková se v dalším příspěvku do „výchovné“ edice Má to háček věnuje kolizi uvnitř jinak dobře fungujícího třídního kolektivu, která je způsobena jak Ivošovou uzavřeností, tak nedostatečnou empatií jinak přátelských a přívětivých vrstevníků. Její dramatický, živým jazykem napsaný příběh je sice trochu modelový, na přitažlivosti mu to však neubírá. Nabízí totiž dostatek humoru, rychlý spád a také komiksově laděné ilustrace Viktora Svobody.

Petra Štarková (1975), absolventka psychologie na FF UP, se vedle odborné praxe věnuje literární tvorbě. Zahájila ji sci-fi povídkami a teď píše hlavně pro děti středního školního věku. Po autorské pohádce Pirát jménem Šampaňský (2015) vydala v edici Má to háček nakladatelství Pasparta trojici próz pojednávajících o znevýhodněných a problémových žácích Lukáš a profesor Neptun (2017), Můj brácha Tornádo (2018) a Pravidla skutečných ninjů (2019). Za populárně pojatou propedeutiku Jak to chodí v lidské hlavě (2016) byla nominována na Zlatou stuhu.

Viktor Svoboda (1989) studoval animaci na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Knižními ilustracemi doprovodil např. románovou sérii Kláry Smolíkové a Jiřího W. Procházky
Tajná dvojka A + B.

PRAVIDLA SKUTEČNÝCH NINJŮ
Ilustrátor: Viktor Svoboda
104 stran
Praha, Albatros/Pasparta 2019
ISBN:978-80-00-05692-0
Věk: (8+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace