Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Prašina: Podivné procházky #3Vojtěch Matocha

Petra Koťátková je influencerka – její online kanál specializující se na záhady a tajemství má 8589 followerů, kamarádů by nicméně napočítala o dost míň. V honbě za novým obsahem se rozhodne vypravit na Prašinu, připojit se k organizované „podivné procházce“ a odhalit, jestli na všech těch věhlasných záhadách opravdu něco je, nebo zda se jedná o nafouknutou bublinu, která má jen vylákat peníze ze zvědavců.
A skutečně, právě o to samozvanému průvodci Tadeáši Jemnému jde. Střetnutí internetové hvězdičky s podnikavým místňákem ale poodhalí věci, které možná zůstávaly skryty z dobrého důvodu… Nového pokračování příběhů z Prašiny, započatých úspěšnou knižní trilogií a rozvíjených rozsáhlým komiksem Křídový panáček, se tentokráte ujala dvojice českých komiksových autorek a jejich výprava do tajemné čtvrti, kde nefunguje elektřina, jen dosvědčuje originalitu a životnost celého fikčního světa Vojtěcha Matochy. Zábavně rozevlátá kresba podtrhuje spíše lehčí, bezstarostnější pojetí předkládaného příběhu (jakkoli o napětí taky nebude nouze), čímž se Podivné procházky odlišují od předchozího až osudově vážného komiksového seriálu.

Vojtěch Matocha (1989) vystudoval matematiku, dnes vyvíjí software pro mobilní telefony. Jeho trilogie Prašina (2018–2020) se těší veliké čtenářské oblibě, první díl získal Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství a Cenu nočních spáčů Noci s Andersenem a byl nominován na Magnesii Literu a Cenu Jiřího Ortena. Studio Bionaut připravuje celovečerní filmovou adaptaci.

Kateřina Čupová (1992) je česká komiksová scenáristka a výtvarnice, ilustrátorka a animátorka. Své krátké komiksy, za které získala již tři ceny Muriel, otiskuje v časopisech a sbornících jako AARGH!, Bublifuk či Vějíř, velkou řadu svých prací uveřejňuje na internetu, kde je aktivní i pod přezdívkami Chechula a faQy. Knižně autorsky debutovala rozsáhlou komiksovou adaptací divadelní hry Karla Čapka R.U.R. (2020), která se již dočkala překladu do několika světových jazyků. V roce 2022 vydala
autorskou komiksovou knihu Hrnečku, vař!, zábavně kombinující motivy z klasických pohádek s rurální idylou i humoristickou parafrází na (super)hrdinské příběhy.

Ester Kuchynková (1993) vystudovala ilustraci na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara ZČU v Plzni. Věnuje se knižní ilustraci (např. nové vydání Hochů od Bobří řeky Jaroslava Foglara z roku 2018, fantasy „příběh dětí z Končiny“ Kláry Smolíkové Začarovaný hvozd, 2019) a především komiksu. Pro čtvrtletník Ahoj divočino kreslí komiks Divoká dvojka (na scénáře Kláry Smolíkové), spolu s Kateřinou Čupovou připravila i třísešitový komiks Prašina – Kroniky: Podivné
procházky
(2023).

Prašina: Podivné procházky #3
Ilustrátor: Kateřina Čupová
Ilustrátor: Ester Kuchynková
24 stran
Praha, Paseka 2023
měkké desky, brožura sešitá drátěnou sponkou
ISBN:978-80-7637-384-6
Věk: (11+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace