Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

PRAŠINAVOJTĚCH MATOCHA

Mobilní signál, GPS i baterie všeho druhu, zkrátka elektřina i bezdrátové spojení obecně v uličkách téhle čtvrti selhávají, navíc rodičovský dozor nad třináctiletými odvážlivci byl vypuzen za obzor, aby nezacláněl. Jinak by to v misi do ponurých zákoutí Prašiny, která se v románu Vojtěcha Matochy rozprostírá kdesi v druhém pražském obvodu, ani nešlo. Autor vrhá Jirku, Tondu a matematicky nadanou amazonku En přímo in medias res a přes dvě stě stránek je vydává všanc bandě dospělých hamižníků prahnoucích po tom, aby moc Prašiny porušila demarkační linii a město čelilo zatmění, jež se dá realitně zpeněžit líp než činžák plný garsonek. Poklonu Foglarově stínadelské trilogii text obezřetně vystavěl spíš na laškování s motivy než na upoceném odvozování – a orámoval ji pátráním po stroji z dílny geniálního protivníka vynálezce Františka Křižíka. Mafiánské dusno jako z počítačových her a intriky, které přiživuje i Jirkův děda dávkující mládeži vysvětlení po troškách, dávají za pravdu steampunkerům, že svíčky měly něco do sebe. Analogoví lidé si byli přinejmenším blíž.

Vojtěch Matocha (1989) absolvoval obor matematické metody informační bezpečnosti na MFF UK a v současnosti spolupracuje na vývoji softwaru pro mobilní telefony a čipové karty. Tři roky vedl skautský oddíl. Kratší beletristické texty publikoval v kolektivních sbornících, odborné na serveru iliteratura.cz. Románem Prašina v próze pro děti a mládež debutuje.

Karel Osoha (1991), student filmové a televizní grafiky na VŠUP, se v roce 2015 podílel na kolektivní výstavě v rámci festivalu Komiksfest a na sborníku české mangy Vějíř. Jeho dosavadním největším úspěchem je komiks podle scénáře historika Pavla Kosatíka Češi 1948 – Jak se KSČ chopila moci (2016, cena Muriel 2017 za nejlepší kresbu), uzavírající seriál o přelomových událostech našich moderních dějin. Ilustroval román Každý má svou lajnu (2017) Petry Dvořákové a přispěl též do sborníku Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství (2018).

PRAŠINA
Ilustrátor: Karel Osoha
264 stran
Praha, Paseka 2018
ISBN:978-80-7432-910-4
Věk: (9+)
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace