Komise pro dětskou knihu SČKN a Česká sekce IBBY vytvořily projekt, v němž každoročně doporučují nové české knihy pro děti a mládež. Katalog slouží pro orientaci knihkupcům, knihovnám, školám, ale také rodičům a širší veřejnosti. Ve většině evropských zemí takový katalog vychází a všem, kdo s knihami a dětmi pracují, výrazně pomáhá.

Prašina: Křídový panáček 3Vojtěch Matocha

Na Prašině se zase něco děje. Dva roky po událostech knižní trilogie se tajemná titulní čtvrť změnila skoro k nepoznání, ne všichni ale příchod skla, oceli a nákupních galerií vítají. A kdosi, tajemný přízračný muž v plášti, s kloboukem a lucernou, se rozhodne přistoupit k radikální akci. Policie se samozřejmě pokouší zjistit identitu toho tajemného žháře, který už jen svým vzezřením jako by patřil do jiných časů, a v jeho stopách se vydává i vypravěč Vašek, cizí kluk z vesnice, který se tak nějak přichomýtl.

Komiks pod titulem Prašina – Kroniky: Křídový panáček navazuje na úspěšné Matochovy romány, od svých čtenářů ale obeznámenost s původními příběhy nevyžaduje. Atmosférické vyprávění kongeniálně rozvíjí brilantní kresba Karla Osohy, ilustrátora původních knih, který osvědčuje dokonalou znalost komiksového jazyka a překvapuje i velmi podařenou prací s barvou. Působivé celostránkové, či dokonce dvoustránkové kompozice k sobě oprávněně strhávají pozornost, Křídový panáček je ale zcela přesvědčivý i v tradičněji pojímaných pasážích. Komiks vychází jako sedmidílná sešitová série, s letní pomlkou od dubna do prosince 2022.

Vojtěch Matocha (1989) vystudoval matematiku, dnes vyvíjí software pro mobilní telefony. Jeho trilogie Prašina (2018–2020) se těší veliké čtenářské oblibě, první díl získal Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství a Cenu nočních spáčů Noci s Andersenem a byl nominován na Magnesii Literu a Cenu Jiřího Ortena. Studio Bionaut připravuje celovečerní filmovou adaptaci.

Karel Osoha (1991) studoval v Ateliéru filmové a televizní grafiky na pražské VŠUP a patří k nejvýraznějším českým komiksovým kreslířům. Za album Češi 1948: Jak se KSČ chopila moci získal cenu Muriel v kategorii Nejlepší kresba. Doposud nejrozsáhlejší Osohovou komiksovou prací je trilogie Návrat krále Šumavy z let 2018–2020 (scénář Ondřej Kavalír a Vojtěch Mašek).

Prašina: Křídový panáček 3
Ilustrátor: Karel Osoha
24 stran
Praha, Paseka 2022
měkké desky, brožura sešitá drátěnou sponkou
ISBN:978-80-7637-263-4 (Paseka)
Věk: (11+)
Ukázka PDF
Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace